İran'ın Saldırısından Sonra Petrol Fiyatları Yükseldi! Benzin ve Motorine Zam Gelecek Mi?

İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun Irak'ta bulunan ABD üslerine yaptığı balistik füze saldırısının ardından petrol fiyatları da yükselmeye başladı. Fiyatların yükselmesinin akabinde benzin ve motorine zam yapılması bekleniyor. İşte detaylar...

İran'ın Saldırısından Sonra Petrol Fiyatları Yükseldi! Benzin ve Motorine Zam Gelecek Mi?

ABD'nin İranlı general Kasım Süleymani'ye düzenlediği suikastın ardından iki ülke arasındaki gerilim çığ gibi büyüdü ve iki ülke adeta savaşın eşiğine geldi. General Kasım Süleymani'nin cenaze töreninde de onlarca kişinin izdiham nedeniyle hayatını kaybetmesiyle birlikte tahammül sınırlarını aşan İran, Süleymani'ye düzenlenen saldırıya bu sabah saatlerinde gerçekleştirdiği balistik füzeli saldırı ile karşılık verdi. Karadan karaya etkili silahlar ile 15 adet füze saldırısı düzenleyen İran, ABD'nin Irak'ta bulunan iki farklı üssüne füze yağdırdı. İran televizyonu saldırının ardından 80 ABD askerinin öldüğünü açıkladı.

Brent Petrol Fiyatları Yükselişe Geçti

İran'ın ABD üslerine gerçekleştirdiği saldırıların küresel petrol arzında aksamalara yol açabileceği endişelerini yeniden canlandırmasıyla birlikte petrol fiyatlarında da bir anda artış yaşandı. Piyasalarda 71 dolar seviyesinin üzerine kadar çıkan brent petrol fiyatı 69 doların hemen altında 68.88 dolar seviyesine kadar geriledi. Fiyatların bu şekilde yükselmesi ülkemiz için de benzin ve motorine zam geleceği anlamına geliyor.

Benzin ve Motorine Zam Gelir Mi?

Orta Doğu'da yaşanan bu sıcak gelişmelerin ardından petrol fiyatlarının yükselmesi ne gibi sonuçlar doğuracak. Vatandaşlar petrol fiyatlarının artmasının Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarına yansıyıp yansımayacağını merak ediyor. Esasında petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş hem benzin hem de motorin fiyatlarına zam yapılmasını gündeme getiriyor. Fakat sektör kaynaklarından alınan son bilgilere göre Türkiye'de pazartesi gününe kadar akaryakıt fiyatlarına herhangi bir şekilde zam yapılması beklenmiyor.

Brent petrol fiyatı ve dolar kuru Türkiye'de benzin ve motorin fiyatlarını doğrudan etkiliyor. Her iki parametrede de yükseliş trendi olması durumundan benzin ve motorin fiyatlarının da zamlanmasına kaçınılmaz olarak bakılıyor. En güncel duruma bakıldığında brent petrol 69 dolar seviyesinde bulunurken dolar / TL paritesinde ise 5.97'den işlemlerin devam ettiği görülüyor.

Eşel Mobil Devreye Girdi

Türkiye'de akaryakıt fiyatları üzerinde eşel mobil uygulaması söz konusu oluyor. Buna göre eşel mobil sistemi, ÖTV'nin azaltılması yoluyla gerçekleştirildiği için bütçede ilgili gelir kaleminde düşüşe neden oluyor. Öte yandan akaryakıt fiyatlarındaki değişiklikler enflasyonu da doğrudan etkiliyor.

Eşel mobil sistemi 2018 Mayıs ayında yaşanan kurdaki oynaklığın azalması ile birlikte 2018 Kasım ayı ortasına kadar devletin feragat ettiği ÖTV tutarı 8.3 milyar lira olmuştu. Bu tutar 2019 başından Mayıs sonuna kadar yaklaşık 1.3 milyar TL'yi gördü. Eşel mobil 2019 Mayıs'tan sonra da devreye girdi. Güncel durumda ise motorin ve otogazda eşel mobil sistemi yeniden devreye girdi. Benzinde ise 10 kuruşluk bir zam yapılmasının ardından devreye girecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER