İşçiye En Az 911 TL İkramiye! Asgari Ücret Tediye Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Kamuda görev yapan işçilere her yıl 4 taksit şeklinde tediye ödemeleri yapılıyor. Tediye ödemelerinden 500 bin işçinin yararlandığı biliniyor. Asgari ücret tediye ücreti ne kadar oldu? İşte 2020 yılında işçiye tediye ödemeleri detayları...

İşçiye En Az 911 TL İkramiye! Asgari Ücret Tediye Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Kamuda görev yapan işçiler tediye ücretlerini geçtiğimiz gün itibarıyla almaya başladı. Tediye ücretleri bilindiği gibi kamu çalışanı olan işçilerin en büyük ek gelir kaynağı durumunda yer alıyor. Son olarak 2020 yılı asgari ücret tutarına yapılan yüzde 15'lik zam ile birlikte tediye ücretleri de artış gösterdi. Tediye ücretinin ilk taksiti en düşük 911 TL'ye yükseldi. Kamuda görev yapan işçinin aldığı maaşa göre tediye ödeme tutarı da artış gösteriyor. 2020 zamşı tediye ücretleri hakkında detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Bakan Selçuk'tan Tediye Ücreti Açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kamuda çalışan işçilerin her yıl 4 taksit şeklinde alacakları tediye ödemelerini geçtiğimiz gün itibariyle vermeye başladıklarını kamuoyuna yaptığı açıklama ile duyurdu. Bununla birlikte kamuda çalışan ve sayılarının yaklaşık olarak 500 bini bulduğu tahmin edilen işçilerin ilave tediye (ikramiye) ödemelerinin 2020 yılı takvimi de belirlenmiş oldu.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile duyurulan kamudaki işçilerin tediye ücretleri 2020 yılı takvimi detaylarına göre işçilerin ikramiyelerinin birinci yarısı 31 Ocak'ta diğer yarısı da 22 Mayıs tarihinde ödenecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile 2061 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı'nda tarihler belirlendikten sonra kamu işçilerinin tediye ücretleri hakkında şu açıklama yapıldı. "Söz konusu kamu işçileri arasında maden işletmelerinin münhasıran yer altı işlerinde çalışanlarına 2020 yılında, aynı Kanun'un ikinci maddesinde yer alan hükümlere göre ilave tediyenin tamamının 23 Aralık 2020 tarihinde ödenmesine karar verilmiştir." ifadeleri yer aldı.

Kamudaki İşçiye 4 Taksitli Tediye

Kamuda çalışan işçilere ve taşerondan kadroya geçiş yapan işçilere her yıl maaşlarının tutarı baz alınarak 52 günlük ikramiye (tediye) ücreti veriliyor. 26 günlük tutar yılın ilk yarısında ödenirken, yılın ikinci yarısında da 26 günlük ödeme daha yapılıyor. 26 günlük ödemeler kapsamında 13'er günlük hesaplamalar da iki taksitte yatırılıyor. Bu şekilde kamudaki işçiler 4 taksitle tediye ücretlerine sahip olabiliyor. Ödenecek paradan SG primi ile gelir ve damga vergisi kesintisi yapılıyor.

İşçiye En Az 911 TL Ödeme

Bu kapsamda asgari ücretle çalışan bir işçi 2020 yılında 52 gün üzerinden net 3 bin 656 lira ikramiye alacak. Buna göre en düşük brüt ikramiye 5 bin 1010 lira 20 kuruş olacak. Bunun da 13 günlük tutarı yani ilk taksiti 911,73 lira olarak işçilerin hesaplarına yatırılmaya başlandı. İşçilerin tediyeleri brüt ücret üzerinden hesaplanıyor ve SGK primi ile damga ve gelir vergisi kesintisi yapılıyor.

YORUM EKLE
banner99
SIRADAKİ HABER