Kambiyo Vergisi Binde 2’ye Çıktı

Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) oranı binde 1 seviyesinden binde 2 seviyesine çıkarılıyor. TBMM Başkanlığı’na sunulan 45 maddelik kanun teklifinde döviz alım satımında alınan kambiyo vergisi iki katına çıktı. İşte detaylar…

Kambiyo Vergisi Binde 2’ye Çıktı

Dolarizasyonun son dönemde giderek artması üzerine hükümet dolar alımını caydırmak için döviz alım satımından alınmaya başlanan kambiyo vergisini iki katına çıkaracağını duyurdu. Ak Parti milletvekilleri 45 maddelik kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Vergi kanununa ilişkin bazı kanun maddelerinde değişiklik öngören düzenleme ile bireysel olarak kambiyo muamelelerinde döviz alımları üzerinden yüzde 0.1 (binde 1) oranında alınan banka ve sigorta muameleleri vergisi (BMSV) oranı yüzde 0.2’ye (binde 2) çıkarılıyor. Bunun yanı sıra Meclis’te görüşülecek düzenleme ile yabancı para cinsinden menkul kıymetler ile döviz hesaplarından elde edilen gelirlerde tevkifat oranının artırılması da planlamalar içinde yer alıyor.

Cumhurbaşkanına Oranı Artırma Yetkisi Veriliyor

Kambiyo satışları üzerinden alınan Banka Sigorta Muamele Vergisi (BMSV) oranının iki katına çıkarılarak binde 2 seviyesine yükseltilmesiyle birlikte bu oranın daha da artırılabilmesi konunda Cumhurbaşkanı’na da yetki verilmesi öngörüldü. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Meclis’te görüşülmek üzere hazırlanan kanun teklifi hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. “Kambiyo muameleleri vergi oranı binde 1 idi. Biz binde 2’ye çıkarılmasını teklif ettik. Döviz hesaplarından elde edilecek faiz gelirlerine uygulanan stopaj oranı yüzde 15 idi. Bir katına kadar artırılması konusunda Cumhurbaşkanına yetki verilmesini kanun teklifi içinde öngörmüş durumdayız.” açıklamasında bulundu.

14 Mayıs 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile kambiyo satışları üzerinden alınan Banka Sigorta Muamele Vergisi (BMSV) binde 1 olarak belirlenmişti. Daha önceki kararlara göz atıldığında, 1998 yılında Bakanlar Kurulu tarafından alınan ilk kararda kambiyo muamelelerinde BSMV binde 1 olarak belirlenmiş, ancak 2008 yılında bu vergi 0’a indirilmişti.

Döviz Mevduat Hesapları 194 Milyar Doları Aştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yayınlamış olduğu Haftalık Para ve Banka İstatistikleri ile Menkul Kıymet İstatistikleri’den alınan son verilere göre geçtiğimiz haftalarda yurt içi yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin toplam döviz mevduat hesaplar 1.4 milyar dolar artarak 194 milyar 260 milyon dolara yükseldi. Bu miktarın 112 milyar 557 milyon dolarınınsa gerçek kişilere ait olduğu açıklandı.

Banka Sigorta Muamele Vergisi (BMSV) Nedir?

BMSV’nin açılımı Banka Sigorta Muamele Vergisi’dir. Lredilendirme işlemlerinden doğan vergiyi, bankaların müşterilerinden tahsil ettiği bir vergi türüdür. Kredi ya da kredili mevduat hesabınızı kullandıysanız, işlemleriniz başına bankanız sizden Banka Sigorta Muamele Vergisi adı altında ücret alır. Bu ücret ödemeleriniz gerçekleştiğinde her ay sizden kesilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER