Kargo ücretleri yüzde 15,4 arttı 

Pandemi nedeniyle internetten alışveriş oranlarında büyük artış yaşanıyor. Türkiye’de internetten alışveriş 10 yılda 10’a katlandı. Bu durum kargo ücretlerine zam olarak yansıdı.   

Kargo ücretleri yüzde 15,4 arttı 

Covid-19 salgını nedeniyle insanlar evlerine kapanması, mağazadan alış veriş yapma alışkanlığını da değiştirdi. Salgın sürecinde internetten alışveriş oranında büyük artış yaşandı. Türkiye’de son 10 yılda çok büyük artış gösteren internetten alış veriş oranı pandemi sürecinde adeta zirve yaptı. 
Eurostat’ın son verilerine göre 2019’de yüzde 3 olan oran 2019’da yüzde 30’a kadar çıktı. Bu da şu anlama geliyor; Türkiye’de internetten alışveriş 10 yılda 10’a katlandı.  Yüzde 900 artış var. 

Yapılan araştırmada geçen yıl ülkemizde halkın yüzde 30’u en az bir kere internetten alışveriş yaparken bu oran Avrupa Birliği’nde (AB) ise yüzde 63 dolaylarında.  Artışa rağmen Türkiye, Avrupa’daki 38 ülke içinde 31. sırada yer alıyor. Halen ülkemizde internetten alışveriş alışkanlığı Avrupa’nın gerisinde. 
Örneğin Türkiye’de internetten alışveriş oranı yüzde 30’lar civarındayken bu oran İngiltere’de yüzde 87, Danimarka’da yüzde 84, İsveç ve Norveç’te ise yüzde 82, Almanya’da yüzde 79, Fransa’da yüzde 70 olarak ölçüldü. Aynı oran Belçika’da yüzde 66, İspanya’da yüzde 58 ve komşumuz Yunanistan’da ise yüzde 39 gerçekleşti.

 
İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ KARGO FİYATLARINI ARTIRDI 
TÜİK’in verilerine göre pandemi ile birlikte hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan kargo ücretlerinin yüzde 15,4 artış olması dikkat çekici. İnternetten alışverişin bir sonucu olarak karşımız acıkan bu durum sadece bir fiyat artışından ibaret değil. Kargo firmalarındaki artan yoğunluk, ürünlerin adreslere zamanından ulaşmaması sorunlarını da beraberinde getirdi. Yoğunluk o kadar arttı ki, kargo firmaları özellikle iade ürünleri haftanın belli günlerinde ve saatlerinde alabiliyor. 
Görünen o ki kargo firmaları önümüzdeki yıllarda hayatımızda daha fazla yer alacak.

Banka Haberi En Güncel Son Dakika Ekoomomi Finans Gündem Haberleri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER