Kasım Ayı Enflasyon Verileri Açıklandı! Enflasyon Yeniden Çift Haneye Yükseldi!

Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre enflasyon kasımda aylık 0.38 ile yüzde 0.76 olan beklentinin altında artmış olsa da yıllık açıdan yeniden çift haneye tırmandı. Eylül ve Ekim ayında tek haneye düşen enflasyon yeniden yükseldi...

Kasım Ayı Enflasyon Verileri Açıklandı! Enflasyon Yeniden Çift Haneye Yükseldi!

Enflasyon verileri açıklandı. Enflasyon kasım ayında aylık 0.38 oranında artış gösterdi. Piyasaların beklentisi yüzde 0.76 olsa da eylül ve ekim aylarında tek hanede seyreden yıllık enflasyon oranı, kasım ayında yıllık bağlamda yüzde 10.56'ya yükseldi. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kasım ayında yüzde 0.76 artış göstermesi, Ekim ayında yüzde 8.55'ten yüzde 11 seviyesine yükselmesi bekleniyordu. Enflasyon ekim ayında Aralık 2016'dan beri en düşük seviyesine gerilemişti. Ancak kasım ayı itibarıyla yeniden çift hanelere yükseldi.

Merkez Bankası Faiz İndirimi Konusunda Rahatladı

Enflasyon verilerinin bu şekilde gerçekleşmesi özellikle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınan kararlar açısından da önem taşıyor. Zira Para Politikası Kurulu, 2019 yılının son toplantısını 12 Aralık tarihinde gerçekleştirecek. Uzmanlar enflasyon rakamlarının tüm beklentilerin altında gerçekleşmesinin TCMB'nin faiz indirim konusunda elinin rahatladığı görüşünde birleşiyor.  

Piyasalarda beklentiler TCMB'nin PPK toplantısında alınacak kararın 100 ila 200 baz puan indirim olacağı yönünde gelişiyor. TCMB 25 Temmuz, 12 Eylül, 24 Ekim'deki son üç PPK toplantısında toplamda 10 puan faiz indirimi yapmış ve politika faizini yüzde 24 seviyesinden yüzde 14 seviyesine kadar indirmişti.

TÜFE Kasım Ayında Arttı

Tüketici Fiyatları Endeksi'nde (TÜFE) 2019 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,38 seviyesi bir önceki yılın Aralık ayına kıyasla yüzde 11,01, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 10,56 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,87 artış gösterdi.

Son dakika enflasyon verilerine göre aylık en yüksek artışın giyim ve ayakkabı fiyatlarında yaşandığı görüldü. Ana harcama grupları itibarıyla 2019 yılı Kasım ayında endekste yer alan gruplardan, ev eşyalarında yüzde 0,59, haberleşmede yüzde 0,39, konutta yüzde 0,36 ve ulaştırmada yüzde 0,33 seviyesinde artış gerçekleştiği görüldü.

Bunun yanı sıra çelişitli mal ve hizmetlerde de TÜFE'ye göre düşüklük yaşandı. Ana harcama grupları itibarıyla 2019 yılı Kasım ayında endekste düşüş gösteren gruplardan biri de yüzde 0,15 ile lokanta ve oteller oldu.

Yıllık En Fazla Artış Alkollü İçecekler ve Tütünde

TÜFE verilerine göre, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla eğitim yüzde 14,35, çeşitli mal ve hizmetler yüzde 14,03, sağlık yüzde 13,85 ve lokanta ve oteller yüzde 13,07 artışın olduğu ana gruplar oldu. Enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'de 2019 yılının Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,59 bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 10,31 artış gerçekleşti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER