Kirada Oturan Kişilerin Aslında Hiç Tahmin Bile Edemediği En Önemli Hakları

Türkiye'de yaklaşık 6 milyon hanede oturan vatandaşlar kiracı olarak yaşamını sürdürüyor. Kiracı ile ev sahipleri arasında zaman zaman birtakım uyuşmazlıklar meydana çıkabiliyor. Kira ücretine zamdan konut içindeki tadilat masraflarına, kontrat bitmeden tahliye talebinden evin habersiz bir şekilde satılmasına kadar onlarca farklı sorun yaşandığı biliniyor. Kirada oturan kişilerin hak kayıplarına uğramaması ve hukuksuzlukların önüne geçebilmesi için hangi haklara sahip olduğunu iyi bilmesi gerekiyor. İşte kirada oturan kişilerin aslın hiç tahmin bile edemediği en önemli hakları...

Kirada Oturan Kişilerin Aslında Hiç Tahmin Bile Edemediği En Önemli Hakları

  1. Kirada Zam Oranı Nasıl Belirlenmeli?


Borçlar Kanunu kapsamına alınan kira sözleşmesine göre kira artışında son 12 aylık Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) baz alınıyordu. Bu yıl başından itibaren yürürlüğe giren yeni mevzuata göre artık kira artışları 12 aylık ortalama Tüketici Fiyatları Endeksi'ne (TÜFE) göre belirlenmek zorundadır. Bu oran da son verilere göre %18,27 olarak belirlenmiştir. Bu oran tavan seviye olduğu için kiracı ile ev sahibi aralarında anlaşmaları durumunda, birlikte imzalayacakları kria sözleşmesinde bu oranın altında bir oranda karar kılma hakkına sahipler. Fakat bu oranın üzerine çıkılması kesinlikle mümkün olmadığı için kiracıların dikkat etmeleri gerekir.

  1. Bahane Öne Sürerek Kiracının Çıkarılmasında Ne Yapılmalı?


Genellikle ev sahipleri tarafından kiracılara söylenen "Oğlum/Kızım gelecek, evi boşaltın." ifadesi hukuksuz bir işlemdir. İlgili Kanun'a göre kira sözleşmesinde belirtilen kontrat süresi dolmadan kiracının tahliye edilmesi gibi bir durum mümkün değildir. Sadece ev sahibinin haklı sebepleri olması halinde kontrat süresinin dolması beklenmeden kiracının evi boşaltması istenebilir. Bunlar;

  • Kiracı, kira ücretini düzenli olarak ödemezse,

  • Sözleşmeye aykırılık durumu mevcutsa (evin sözleşme dışında başka birine kiraya verilmesi ya da amacının dışında kullanılması gibi)

  • Evde esaslı bir tadilat gerekmesi durumunda


delilleri ile birlikte hukuka uygun şartlar öne sürülerek kiracının evden tahliyesi yasal çerçeveye oturtulabilmektedir.

  1. Kiracı Erken Çıkmak İsterse Ne Olur?


Sözleşmede açıkça belirtilen tarihten önce kiracının evi boşaltmak istemesi durumunda ve bununla birlikte ev sahibi evi yeniden kiraya vermez ise kiracının tebliğ etme şartıyla tahliye tarihinden itibaren ev sahibine 3 aylık tazminat ödemesi zorunludur. Ancak kiracı daha önceden evi boşaltacağına dair bildirim yaparsa ve ev sahibi hemen başka bir kiracı bulursa tazminat ödeme yükümlülüğü ortadan kalkar.

  1. Ev Satılırsa Kiracının Durumu Ne Olur?


Evin bir başkasına satılması halinde kiracının 6 ay süresi bulunmaktadır. Kiracı konuttayken evin satılması halinde yeni mal sahibi içerideki kiracıya 1 ay içinde ihtar göndererek evin tahliye edilmesini talep edebilir. Böyle bir durumda konutun başkası tarafından satın alındığı tarihten itibaren 6. ayın sonuna kadar kiracı evde kalmaya devam eder. Ancak 6. ayın sonunda evden çıkmazsa, yeni konut sahibi tarafından tahliye davası ile evden çıkartılır. Kiracılar eğer bu durumla karşılaşmak istemiyorlarsa, sözleşmelerini tapuya şerh olarak işlemelidir. Kira şerhi bulunan taşınmazlar satılsa dahi kiracı tahliye edilemez."
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER