Konut Kredisine Devlet Desteği Nelerdir?

Vatandaşların uygun koşullarda kendi evlerinin sahibi olması için düğmeye basan devlet, ev almak için bazı birikimlere ve tasarruf yöntemlerine başvuran vatandaşlara çok cazip destekler sunmaya devam ediyor. İşte konut kredisine devlet desteği...

Konut Kredisine Devlet Desteği Nelerdir?

Hayallerindeki eve sahip olmak ve kira ödeme yükünden kurtulmak isteyenler için çok cazip avantajlar sunan devlet, konut kredisine desteklerle de uygun şartlar altında ev sahibi olmak isteyen vatandaşların yüzünü güldürmeye devam etmektedir. Henüz konut sahibi olmayanlar ya da ilk defa konut satın alacaklar, devletin desteklerinden yararlanabilmek için konut hesabı açtırabilecekler. Bu vatandaşlara 3 yıl boyunca açılacak konut hesabı sistemlerinde kalmaları koşuluyla 15 bin TL'yi geçmemekle sınırlı devlet katkısı sağlanacak.

Konut Kredisine Devlet Desteği Şartları

Devlet katkısı ödemesi, vatandaşın açtırdığı konut hesabında biriken toplam tutarın yüzde 20'sini ve azami 15 bin TL'yi geçemeyecek. Dolayısıyla aylık 1000 TL tutarında 3 yıl boyunca para biriktireceğiniz bir hesap açarsanız 3 yılın sonunda 36 bin TL birikiminiz olacaktır.  Bununla birlikte konut hesabında en az 3 yıl boyunca kalmanız gerekmektedir. Konut hesabına yapılan devlet desteği tutarında 15 bin TL üst sınır bulunmaktadır. Dolayısıyla hesabınızda ne kadar birikim yaparsanız yapın maksimum 15 TL konut kredisine devlet desteği alabilirsini.z

Hesabın bankalara göre değişken getirisi de söz konusu olabilmektedir. Ancak mutlaka konut için birikim hesabı olarak açılması gerekmektedir. Eğer sıradan mevduat hesabı üzerinde birikim yaparsanız devletin konut hesaplarına yaptığı destekten yararlanamazsınız. Bununla birlikte parayı zamanında önce yani konut kredisine devlet desteği şartları sağlanmadan önce bankadan çekmeniz durumunda da farklı hesaplamalar gündeme gelmektedir. Açmış olduğunuz konut hesabında 3 yıl boyunca her ay bin TL ödeyerek tamamlamış olduğunuz birikiminiz üzerine, hayallerinizdeki evi satın alırken bu birikiminizi 7 bin 200 TL devlet katkısını da ekleyerek toplam birikim tutarınızı 43 bin 200 TL yapabilirsiniz. Böylelikle 40 bin ya da 50 bin TL peşinat ödeyerek çok rahatlıkla 150 bin TL değerindeki bir konuta sahip olabilirsiniz. Örnek olarak ayda bin küsür lira taksit ödeyerek 120 ay vadeli 100 bin TL konut kedisi de kullanabilirsiniz.

Devlet Destekli Evlilik Yardımı ve Çeyiz Hesabı

Yeni yasa il ilk defa konut alacakların yanı sıra 27 yaşından önce ilk evliliğini yapanlara da devlet destekleri bulunmaktadır. Türk Lirası üzerinden çeyiz hesabı açacaklar, 27 yaşına gelmeden önce ilk defa evlenmeleri halinde devlet katkısı alabilecekler. Bu kredi desteğinde de konut hesabında olduğu gibi en az 3 yıl boyunca sistemde kalınma şartı bulunuyor. Bununla birlikte biriken tutarın yüzde 20'si kadar devlet katkısı alınabilecek. Her halükarda devlet çeyiz hesabı katkısı 5 bin TL'yi geçmeyecek.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2019, 15:55
YORUM EKLE
banner99
SIRADAKİ HABER