Konut Satışları Yeniden Hareketlendi! 10 Ayda 1 Milyon Satış Yapıldı Konutta Kaçırılmayacak Fırsatlar...

Bankaların konut kredisi ürünlerinde uygulanan faiz oranları düşmeye devam ederken vatandaşlar kaçırılmayacak fırsatlardan yararlanmaya devam ediyor. Ekim ayında 142 bin 810 konut satışı ile son dönemde rekor kırıldı...

Konut Satışları Yeniden Hareketlendi! 10 Ayda 1 Milyon Satış Yapıldı Konutta Kaçırılmayacak Fırsatlar...

Konut kredisi faiz oranlarında indirim kampanyaları devam ederken vatandaşlar kaçırılmayacak fırsatlardan yararlanmaya devam ediyor. Ağustos ayı içinde başlayan ve eylül ayında da devam eden konut satışlarındaki pozitif hareketlilik, ekim ayında elde edilen verilerle daha da netleştiği görüldü. Elde edilen verilere göre ekim ayında 142 bin 810 konut satışı yapıldı. Ekim ayı içinde şimdiye kadar en çok konut satışının yapıldığı üçüncü ay olarak son dönemde rekor kırıldı.

10 Ay İçinde 1 Milyon Konut Satıldı

Söz konusu ekim ayı konut satış rekorundan önce en yüksek satış yapılan ay 146 bin 903 adetle Eylül 2019 oldu. Daha önce de Ekim 2018'de 146 bin 536 adet konut satışı yapılmıştı. Geçtiğimiz yılın ekim ayında konut satışlarının rekor seviyeye ulaşmasında tapu harcında ve KDV oranlarında geçici süreliğine yapılan indirimler etkili olmuştu.

Eylül ve ekim aylarında konut satışında rekor seviyelerin yakalanmasıyla birlikte 2019 yılında 10 ayda 1 milyon konut satışı sınırı da geçişmiş oldu. Yılın ilk 10 aylık döneminde konut satışları 1 milyon 8 bin 283 adete ulaşırken, yıl sonuna kadar bu sayının 1.3 milyon adet seviyelerine yaklaşması öngörülüyor. Türkiye'de alınıp satılan konut sayısı 6 yıldır, 1 milyon adedin üzerinde gerçekleşiyor.

Konut Sektörü Sonradan Açıldı

Yılın başında konut satışları neredeyse durma noktasına gelmişti. Yılın ilk yarısında faizlerin yüksekliğinin yanı sıra seçimlerin olması konut satışlarının hiç de iyi gitmemesine neden oldu. 2019 yılının ikinci yarısında ise faizlerin düşmesiyle ve ABD yaptırım tehdidinin azalması ile seçimlerin geride kalmasının sonucunda konut satışları yeniden canlanmaya başladı. Yılın sonuna doğru konut satışları uygulanan verimli politikalar sonucunda adeta rekor seviyelere kadar yükseldi.

Konut satışlarının patlama yapmasında ve yeniden canlanmasında kredili satışlara yoğun ilgi olması neden oldu. Şimdiye kadarki en yüksek aylık kredili satışlar ekim ayında yapıldı. Kredili konut satışları 50 bin 411 adede ulaşarak yüzde 525 oranında arttı.

Düşen faiz oranları ve nispeten makul bir seviyeye gerileyen konut fiyatlarının birleşmesi sonucunda konut piyasası, ekonomide görülen belirgin canlılıktan önce artış göstermeye başladı. Son bir yıldır bekleyen ve birikime devam eden konut talebi, düşen faiz oranları ve konut fiyatları ile bir araya gelince kaçırılmayacak fırsata dönüştü.

Konut Satışında Kaçırılmayacak Fırsatlar

Türk insanı böyle fırsatları yakaladığında kaçırmıyor. Konut satışlarındaki canlanma orta gelirli insanların rağbet ettiği 500 bin lira civarındaki ikinci el konutlarda gerçekleşti. Birinci el konut satışlarında ise henüz bir canlılık görülmedi. Uzmanlar ve sektör temsilcileri konut piyasasındaki canlanmanın devam etmesi durumunda, ekonomideki canlanmaya öncülük etmeye devam edeceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER