KOSGEB Başvurusu Yapana 50 Bin Lira Hibe ve Kredi! KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank kamuoyuna duyurdu. 2020 yılında KOSGEB başvurusunda bulunan vatandaşlara 50 bin lira hibe veya 100 bin lira kredi verilecek. İşte KOSGEB başvurusu şartları ve işlemleri hakkında detaylar…

KOSGEB Başvurusu Yapana 50 Bin Lira Hibe ve Kredi! KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB başvuruları, her yıl belirli dönemlerde KOSGEB’in resmi internet sitesi üzerinden kredi ve hibe desteği almak isteyen girişimcilerin bilgisine sunulmaktadır. Kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmelerini büyütmek isteyen işletme sahiplerinin de yoğun talep gösterdiği KOSGEB destekleri, her sene belirli projelerde binlerce vatandaşın hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı oluyor. Geri ödemesiz hibe ve kredi koşullarını karşılayan tüm başvuru sahipleri KOSGEB finansal desteklerinden yararlanabilme imkanı buluyor. İşte KOSGEB girişimci destek kredisine başvuru koşulları…

KOSGEB Kredi ve Hibe Başvuruları

Yılın belirli döneminde yapılan KOSGEB kredi başvuruları, girişimcilere 50 bin TL hibe ve 100 bin TL kredi olanaklarından yararlanmak isteyen vatandaşların yaptığı başvurulardır. KOSGEB’e başvuruda bulunacak olan girişimcilerin veya küçük ölçekli işletme sahiplerinin projelerini bazı koşullara göre seçmelerinde KOSGEB kredi desteği veya hibe şartları önemli rol oynamaktadır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamasında KOSGEB’in girişimcilik destek programından yararlanan veya yararlanmayı düşünen girişimciler için 50 bin liraya kadar yeni bir kredi programı başlattıklarını ifade ederek, “İlk defa uygulanacak olan bu mekanizmayla 50 bin liraya kadar alınan kredinin 10 puanlık finansman maliyetini KOSGEB kendisi karşılayacak.” dedi.

Bakan Varank’ın yapmış olduğu bu açıklamaya göre özellikle tekstil sektöründe katma değer üretiminin önemsendiğinin altını çizerek Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bu alana yönelik çeşitli teşvik ve destekler sunduklarını kaydetti.

KOSGEB Başvuruları Nasıl Yapılır?

KOSGEB kurumundan hibe veya kredi desteği almayı planlayan girişimcilerin, kuruma başvurmadan önce karşılamaları gereken bazı koşullar bulunmaktadır. KOSGEB üzerinden girişimci destek kullanılabilmesi için başvuru sahiplerinin yerine getirmesi gereken şartlar şunlardan oluşmaktadır:

  • İŞKUR tarafından verilen uygulamalı girişimcilik eğitimine kayıt olmak,
  • Uygulamalı girişimcilik eğitiminin devam şartına uyarak bu programları başarıyla tamamladığına dair sertifika almak,
  • Sertifika ile yeni bir proje hazırlamak,
  • Projenin sunumunu yapmak ve KOSGEB’ten kredi veya hibe onayı almak,
  • İş kurduktan sonra harcanan tüm masrafları faturalandırmak

Bu koşulları sağlayan girişimciler veya hali hazırda işletme sahibi olan kişiler, KOSGEB’e hibe ya da kredi almak için başvuruda bulunabilirler.

KOSGEB hibeleri yanı geri ödemesiz kredileri, kendi işyerini açmak isteyen girişimcilere verilmektedir. Bunun için yukarıda belirtilen şartları karşılamak ve açılan işyerindeki masrafların eksiksiz bir şekilde faturalandırılmış olması oldukça önemlidir. Bu koşullar yerine getirildiği takdirde KOSGEB geri ödemesiz kredilerden yararlanabilmek mümkün olmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER