Kredi Kartı ile SGK Prim Ödemesi Nasıl Yapılır?

Şirketinize ait SGK ödemelerini kredi kartınız ya da debit kartınız (banka kartı) ile yapabilirsiniz. Böylelikle hem taksit avantajından yararlanabilir hem de online ödeme ile işlemlerinizi kolaylıkla yerine getirebilirsiniz.

Kredi Kartı ile SGK Prim Ödemesi Nasıl Yapılır?

Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) kurumlarının ortaklaşa çalışması ile kredi kartı ya da banka kartı kullanarak SGK prim ödeme işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Sahip olduğu kredi kartı ya da banka kartı ile SGK prim ödemelerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar, müşterisi oldukları bankaların internet bankacılığı hizmetlerini kullanarak bu işlemleri çok kısa sürede sonuçlandırabilirler. Söz konusu internet üzerinden SGK primleri ödeme işlemlerinden tüm bankaların müşterileri yararlanabilmektedir. Her ne kadar bütün bankalar müşterilerine bu imkanı sunsa da bu işlemlerden yani kredi kartı ya da banka kartı ile SGK prim ödeme işlemlerinden farklı farklı işlem ücreti aldıklarını söylemek mümkündür.

Kredi Kartı ile SGK Prim Ödeme İşlemleri

Kredi kartı kullanarak SGK prim ödeme işlemlerinden faydalanmak için banka müşterilerinin yani kredi kartı sahiplerinin birtakım şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren her banka müşterisi söz konusu hizmetten yararlanarak herhangi bir şubeye gitmeden bu hizmetten yararlanabilmektedir. SGK primlerini internet üzerinden ödemek isteyen kişilerin ilk olarak müşterisi oldukları bankada giriş yapabilecekleri intyernet bankacılığı hesabının olması gerekmektedir.

Eğer henüz internet bankacılığı hesabı açmadıysanız bu hizmetten yararlanmanız mümkün değildir. Bunun için bankanızla iletişime geçerek çok kısa sürede internet bankacılığı hesabınızı ve şifrenizi oluşturabilirsiniz. Bununla beraber eğer özel sektörde çalışıyorsanız yani SSK'lı sigortalı bir çalışansanız da SGK prim ödemeleriniz işvereniniz tarafından yapıldığı için bu hizmetten yararlanmanız söz konusu değildir.

Kredi Kartı ile E-Devlet Üzerinden SGK Prim Ödeme

Kredi kartınızı kullanarak bankaların internet bankacılığı şubelerini kullanıp SGK primlerinizi ödeyebileceğiniz gibi yine e-Devlet Kapısı sisteminden faydalanarak prim ödemelerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet aracılığı ile SGK prim ödemesinde kredi kartı ve banka kartı kullanabilirsiniz. Ancak bunun için e-Devlet sistemine girebilmeniz gerekmektedir. Eğer adınıza düzenlenmiş e-Devlet şifresine sahip değilseniz tüm PTT şubelerinden bu şifreyi alarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-devlet Kapısı sistemi üzerinde oturum açtıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başlığı altında yer alan e-hizmetler menüsünden SGK Prim Ödeme seçeneğine tıklayarak kredi kartınızda yer alan bilgileri girdikten sonra işleminizi çok kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Üzerinden SGK Prim Ödeme

Kredi kartı ya da banka kartı sahibi olarak müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı şubesini kullanarak da hızlı ve basit bir şekilde SGK prim ödeme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Ancak bu işlemler sırasında internet şubesi hesabınızın olmasının yanı sıra mutlaka SGK sicil numaranızı bilmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra SGK prim ödemelerinizi tamamlayabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER