Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve bez yardımı başvuruları; ilgili kurumlara, gerekli belgeler ile birlikte başvuru dilekçesi verilmesi ile yapılmaktadır. Sonrasında ilgil

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Mama ve bez yardımı başvuruları; ilgili kurumlara, gerekli belgeler ile birlikte başvuru dilekçesi verilmesi ile yapılmaktadır. Sonrasında ilgili kurumlarca; kişilerin başvuruları incelenmektedir. Kişilerin başvurularının olumlu sonuçlanması durumunda ise; kendileri SMS ile bilgilendirilmektedir ve paraları da kendilerine en yakın PTT şubesine yatırılmaktadır. Kişiler bu süreci ve yardım aldıkları süreci internetten sorgulama imkanına sahiptirler.

Mama ve Bez Yardımı Başvuruları Nerelere Yapılır?


Mama ve bez yardımı başvurularının yapılabileceği yerler şuralardır:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte; bu bakanlığa bağlı olan vakıflara mama ve bez yardımı için başvuru yapabilmek mümkündür.

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na mama ve bez yardımı başvurularının yapılabilmesi mümkündür.

 • Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Hizmet Müdürlüklerine; mama ve bez yardımı talebinde bulunabilmek mümkündür.

 • Kişinin ikamet ettiği yerdeki ilgili muhtarlığa, mama ve bez yardımı talebinde bulunabilmesi mümkündür.


Mama ve Bez Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?


Mama ve bez yardımı başvuru şartları şunlardır:

 • Hamile bir kişinin, doğumu gerçekleştikten sonra mama ve bez yardımını alabilmesi için; kişinin doğumunu canlı olarak gerçekleştirmiş ve tamamlamış olması gereklidir.

 • Mama ve bez yardımı almak isteyen çiftlerin Türk vatandaşı olmaları gereklidir. Türk vatandaşlığı şartını sağlayamıyor iseler; mavi kart sahibi olma şartını sağlamalıdırlar.

 • Üzerinden mama ve bez yardımı alınacak olan çocuğun annesi vefat etmiş ise; babanın ilgili yardımı alabilmesi mümkündür. Bu durumda çocuğun vefat eden annesi için Türk vatandaşı olma şartı aranmamaktadır.

 • Kişilerin mama ve bez yardımı alabilmeleri için; hanelerindeki toplam gelir üzerinden kişi başına düşen gelir hesaplandığında, bu gelirin dönemin asgari ücretinden az olması gereklidir. 2019 yılı için ise; 1.738,37 TL’nin altında kişi başı geliri olan ailelere mama ve bez yardım parası verilmektedir.


Mama ve Bez Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?


Mama ve bez yardımı başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

 • Öncelikle üzerinden mama ve bez yardımı alınacak olan bebeğin kimlik belgesi gereklidir. Üzerinde T.C. kimlik numarası yazan bir kimlik belgesinin sunulması gereklidir.

 • Mama ve bez yardımı alacak olan ailenin gelir belgesini başvuru esnasında sunması gereklidir.

 • Mama ve bez yardımı alacak olan ebeveynlerin kimlik belgelerini sunmaları gereklidir.


Mama ve Bez Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?


Mama ve bez yardımı sorgulamasının yapılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Öncelikle kişinin e-devlet şifresi edinmesi gereklidir. E-devlet şifresini PTT’den alabilmektedir. Sonrasında https://www.turkiye.gov.tr adresine girmelidir.

 • Kişinin e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapması gereklidir.

 • Ardından kişi karşısına çıkan e-hizmetler menüsünden veya sağ üst köşede bulunan arama menüsünden; Aile Bakanlığı Sosyal Yardım seçeneğini aramalıdır.

 • Kişinin Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama seçeneğini seçmesi gereklidir.

 • Açılan sayfada kişiye verilen yardımların zamanları ve miktarları yer almaktadır. Kişi yardım almıyor ise veya aldığı yardım kesilmiş ise de bu sayfada belirtilmektedir.


Bebek Bez Parası Ne Kadar Ödenmektedir?


Bebek bez parası olarak ödenen miktar; 2019 yılı içerisinde 239 TL olarak hesaplanmıştır. Bu tutar; bir bebeğin ihtiyaçları dikkate alınarak hesaplanan bir tutardır ve o dönemde ülkede satılan en hesaplı bebek bezi ve mama baz alınarak hesaplanan bir tutardır. Bebeğin 24 ay süresince harcayabileceği bez parasına göre hesaplanmaktadır. PTT’ye yatan bir paradır ve kişilerin yardım için yaptıkları başvuruların olumlu sonuçlanmasından sonra bir aylık bir süreç içerisinde paraları yatırılmaktadır.
Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2019, 08:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER