Memur ve Memur Emeklisi Maaşları Ne Kadar Oldu? İşte 2020 Zamlı Maaşlar

TÜİK resmi internet sitesi üzerinden 2019 Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı. Verilerin kamuoyuna duyurulmasıyla birlikte memur ve memur emeklisinin maaş zamları da belli oldu. En düşük memur ve memur emeklisi maaşları ne kadar?

Memur ve Memur Emeklisi Maaşları Ne Kadar Oldu? İşte 2020 Zamlı Maaşlar

2020 yılı Ocak ayından itibaren memur ve memur emeklisi vatandaşların alacakları maaşlar netlik kazandır. Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte maaşlarına zam oranı kesinleşen memur ve memur emeklilerinin zamlı maaşları merak konusu oldu. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı 2019 yılı Aralık ayı enflasyon rakamlarının ardından yılın son 6 ayındaki enflasyon rakamları da kesinleşmiş oldu. Buna göre 2020 Ocak ayında memur ve memur emeklisine yüzde 5,49 oranında zam yapılacak. Böylelikle en düşük memur maaşı 4 bin lira, en düşük memur emeklisi maaşı 2 bin 661 lira olacak.

2020 Memur ve Memur Emeklisi Maaşları Zamlandı

Enflasyon oranları baz alınarak yapılan ilave artışla birlikte aile yardım ödeneği dahil en düşük memur maaşı 3 bin 747 liradan 4 bin liraya yükselmiş oldu. En düşük memur emekli aylığı da 2 bin 523 liradan 2 bin 661 liraya çıktı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan edinilen son bilgilere göre kamu görevlileri ve emekli memurlara yapılan zamlar netlik kazandı. Bu verilere göre kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında yapılan artışlar, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı ile belirlendi. 2020 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere kamu görevlileri ile memur görevlilerinin tamamının aylık ve ücretlerinde yüzde 4 oranında artış öngörülmüştü.

Memura Yüzde 5,49,  Emekliye Yüzde 6,50 Zam

Geçtiğimiz yılın ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 6,50 seviyesinde gerçekleşti. Bu enflasyon oranı baz alındığında ilave yüzde 1,49 artışın ardından kamu görevlileri ve memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde toplamda yüzde 5,49 oranında artış yapıldı. Aynı dönemde SSK ve Bağkur emekli aylıklarına ise yüzde 6,50 artış yapıldı.

Bu kapsamda aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 3 bin 747 liradan 2020 yılı Ocak ayından itibaren 4 bin liraya yükseldi. En düşük memur emekli aylığı ise 2 bin 523 liradan 2 bin 661 liraya çıktı.

Memurlar Zamlı Maaşlarını Ne Zaman Alacak?

Ocak ayında memur ve memur emeklisi maaşlarına zam  yapılmasının ardından kamu görevlisi vatandaşlar zamlı ve enflasyon farklı maaşlarını ne zaman çekebileceklerini merak ediyor. Yapılan açıklamaya göre devlet memurları, kamu kurumlarında sözleşmeli çalışanlar, geçici personel ve memur emeklileri zamlı maaş ve aylıklarını 15 Ocak tarihinden itibaren alabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER