Merkez Bankası Başkanı Uysal'dan Son Dakika Faiz Açıklaması

Davos'ta bulunan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, Para Politikası Kurulu'nun peş peşe gerçekleştirdiği faiz indirimleri hakkında son dakika açıklamasında bulundu. İşte "Ocakta ölçülü indirim yaptık" diyen Uysal'ın açıklamasından satırbaşları...

Merkez Bankası Başkanı Uysal'dan Son Dakika Faiz Açıklaması

Davos'ta uluslararası kurumların yetkilileri ile görüşme yaptığını kaydeden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, son dönemde ülke gündeminde yer alan faiz indirimleri hakkında son dakika açıklamalarında bulundu. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Uysal, "Türkiye içi Davos oldukça pozitif bir havada geçiyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan kur şokundan sonra Türkiye ekonomisinin gücünü kanıtlaması, risk primlerinin düşüşü, enflasyondaki kademeli aşağı iniş Türkiye açısından önemli unsurlar olarak öne çıkıyor." açıklamasında bulundu.

İnce Ayar İsteyen Bir Döneme Girildi

TCMB'nin politika faizinde yaptığı indirimler hakkında da son dakika açıklamalarında bulunan Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, banka olarak temmuz ayından günümüze değil 2019'da 1200 baz puanlık faiz indirimi yapıldığın hatırlatarak, "2019'da enflasyondaki görünümde döviz kurunun istikrarlı seyri, talep koşulları, ithalat fiyatları, işlenmemiş gıda fiyatlarından kaynaklanan önemli manevra alanı oluşmuştu. Geldiğimiz noktada enflasyon ve para politikasında ince ayar yapılması gereken bir döneme geçtik." dedi.

İnce ayar gerektiren bir döneme geçiş yapıldığı için ocak ayında PPK toplantısından sonra ölçülü bir indirim yaptıklarını kaydeden Uysal, bu kararı almalarında enflasyon beklentilerindeki iyileşmenin, yıl sonu enflasyon beklentilerinin olumlu olmasının etkili olduğunu hatırlattı. Bundan sonraki verileri baz alarak yeni bir hareket planı oluşturacaklarını ifade eden Uysal, "Enflasyondaki görünümü yakından takip ederek adımlarımızı şekillendireceğiz." açıklamasında bulundu.

Enflasyon Yıl Ortasında Tek Haneye Düşer

Bankacılık sektöründe kredi mevduat oranlarına da faiz indirimlerinin yansıdığına dikkat çeken Başkan Uysal, finansal koşullarda net bir şekilde iyileşme olduğunu vurguladı. "1400 - 1500 baz puanlara varan kredi ve mevzuat faizlerinde düşüş görüyoruz." diyen TCMB Başkanı Uysal, piyasadaki hareketin başladığını ve tüketim taraflı olarak yatırıma da yansımasını beklediklerini söyledi.

Yıl ortasından itibaren enflasyonda tek haneli seviyelerin görülebileceğini vurgulayan Uysal, TCMB olarak para politikasındaki duruşun da bununla uyumlu bir şekilde yürütüleceğini belirtti. Uysal basın mensuplarına yaptığı açıklamasında ayrıca, "Bundan sonraki dönemde artık orta vadeli görünüm, piyasa beklentisi daha aşağıda tek haneli bir enflasyon görünümüne işaret ediyor. Beklenen enflasyona bakınca pozitif reel getiri öngördüğümüzü söyleyebilirim." ifadeleriyle dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Son olarak iç talebin ağırlığı hakkında açıklama yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, iç talepte artış yaşanacağı bir döneme girildiğini ifade ederek, "Reel kurun net ihracata katkısı devam edecek. Finansal istikrar ve fiyat istikrarını bir arada değerlendirdiğimize Merkez Bankası oynaklığa önem eriyor. Aşırı oynaklığa izin vermeyecek şekilde." şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER