Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar Tavan Yaptı

Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının sonunda politika faizinde 250 baz puanlık indirim yapıldığının açıklanmasının ardından dolar 5.74 seviyesinden kısa sürede 5.77'nin üzerine tırmanmıştı. İşte Dolar / TL'de son durum...

Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar Tavan Yaptı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun merakla beklenen faiz kararı piyasalarda şok etkisi yarattı. Piyasaların politika faizinde 100 ila 150 baz puan arasında bir indirim yapılması beklentisinin üzerinde olacak bir şekilde 250 baz puanlık indirime giden Merkez Bankası, dün öğle saatlerinde bu kararını kamuoyuna duyurdu. Faiz kararı açıklanmadan önce 5.75 TL seviyesinin hemen altında seyreden dolar / TL paritesi, bankanın politika faizinde 250 baz puanlık indirim yaptığını açıklamasının ardından ilk tepki olarak 5.77 TL'nin üzerine tırmandı.

Faiz Kararına Tepki Doları Yükseltti

TCMB politika faizinde beklenen indirimden daha fazla indirim yapmasıyla birlikte piyasalarda dalgalanma yaşandı. Dolar TL kısa sürede yükselirken tepki artışı uzun sürmedi. Kur bu 5.77 TL seviyesinin üzerine kadar tırmanmışken, bu seviyede tutunamadı ve yine kısa sürede tekrar 5.75 TL seviyesine kadar geriledi. Bu gelişmelerin ardından Dolar / TL paritesinde gün boyunca 5.75 ila 5.76 TL civarında bir seyir izlendiği görüldü.

Dolar / TL paritesinde yeni güne de yükseliş trendiyle başlandı. Açılışta 5.7680 seviyesinden işlem görmeye başlayan Dolar, sabah saatlerinde işlemlerin artmasıyla birlikte 5.7850 TL'ye kadar yükseldi. Fakat saat 10.10 itibarıyla yeniden 5.77 seviyelerine geriledi.

Bugün kamuoyuna açıklanacak veriler arasında ekim ayı İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı ve Sektörel Güven Endeksleri bulunuyor. Fakat bu verilerin, Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında aldığı politika faizinde indirim kararı kadar piyasalarda önemli bir etki göstermesi beklenmiyor. Bunun yanı sıra Suriye'nin kuzeyine yönelik açıklamalar kurun gidişatında etkili olabilir ancak son jeopolitik gelişmeler ve varılan mutabakatların ışığında bu konuda da sakin bir gün yaşanması bekleniyor.

Ziraat Yatırım Dolar / TL Paritesi Dolar Kuru Yorumu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın dün politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faiz oranını 100 baz puan olan beklentilerin aksine 250 baz puan indirmesi ve politika faizini %16.5 seviyesinden %14 seviyesine çekmesinin yankıları kısa sürdü. Beklentilerin üzerinde gelen faiz indirimi sonrasında kurda kısa kısmi yükseliş gözlendi. Dünkü kapanışta Dolar / TL 5.7650 seviyesinden işlem gördü. Bu sabah saatlerinde de kurda hafif yükseliş eğilimi gözlense de bir süre sonra yeniden düşüş eğilimine geçiş yaşandı.

TCMB’den sürpriz faiz indirimi piyasa tarafından tolere edilmeye devam edilebileceği görüşünden hareketle kurun 5,80 - 5,82 ana direncinin altında kalmaya devam edebileceği düşünülüyor. Olası geri çekilme durumunda ise 5,74 seviyesi tepki beklenen destek olarak izlenebilir. Küresel piyasaların haftayı yatay bir görüntüyle kapatmaya hazırlandığı söylenebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER