Merkez Bankası Politika Faizi 250 Baz Puan Düştü

TCMB, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınan ekim ayı faiz kararı açıklandı. Buna göre Merkez Bankası banka politika faizini 250 baz puan indirerek %14'e çekti. Beklentilerin üzerinde gelen faiz kararı ile ilgili detaylar haberimizde...

Merkez Bankası Politika Faizi 250 Baz Puan Düştü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 24 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınan ekim ayı faiz kararını toplantıdan sonra kamuoyuna açıkladı. Merkez Bankası 250 baz puanlık bir indirim yaparak banka politika faizini %16,5 seviyesinden %14'e çekti. Bunun üzerine beklentilerin üzerinde gelen faiz indirim kararının ardından Dolar / TL paritesinde de sıcak dakikalar yaşandı. TCMB'nin 250 baz puanlık indiriminin açıklanmasının ardından Dolar 5.77 TL seviyesine kadar tırmandıktan bir süre sonra yeniden 5.74'lü seviyelerine geri döndü. Piyasalar Merkez Bankası'ndan ekim ayı PPK toplantısında 100 ya da 150 baz puanlık bir indirim yapmasını bekliyordu.

TCMB PKK Toplantısı Açıklaması

PPK toplantından sonra banka politika faizinde indirim kararının akabinde TCMB'den yapılan açıklamada iç talep gelişmeleri ve parasal sıklık düzeylerinin enflasyon seviyesindeki düşüşü desteklediği vurgulandı. Bankadan yapılan açıklama şu şekildeydi: Merkez Bankası politika faizi 250 baz puan düştü.

"Son dönemde edinilen veriler iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir." denilen açıklamada öncü göstergelerin iktisadi faaliyetin sektörel yayılımındaki iyileşmenin devam ettiğine işaret ettiği vurgulandı. Bunun yanı sıra yatırımların zayıf seyrini sürdürdüğüne değinilirken, sanayi üretiminde son aylarda resmi tatillerle ilişkili çalışma günü etkilerine bağlı olarak yüksek bir onaylık sergilendiğini görüldüğü ifade edildi.

"Rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu etkisi sürerken küresel büyüme görünümündeki zayıflama dış talebi kısmen yavaşlatmaktadır." ifadesi kullanılan açıklamada önümüzdeki dönemde net ihracatın büyümeye katkısının azalarak da olsa süreceği ve enflasyondaki düşüş eğilimi ile finansal koşullardaki iyileşme atmosferinin ekonomideki kademeli toparlanmanın devamı olarak sürdürüleceği ön görüldüğü belirtildi.

Enflasyon Görünümde İyileşme Devam Ediyor

"Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmektedir. Türk lirasındaki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşulları çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olmuştur." açıklamasını yapan Merkez Bankası, özellikle eylül ayında tüketici enflasyonunun güçlü baz etkisinden etkilenerek temel mal ve gıda gruplarının katkısı sayesinde belirgin bir düşüş sergilediğini kaydetti. İç talep gelişmeleri ve parasal sıklık düzeyinin de enflasyon seviyelerinde yaşanan düşüşü desteklediğini vurgulayan banka PPK toplantısı sonrasındaki açıklamasında, enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatlarının enflasyon görünümünü olumlu yönden etkilediğine dikkat çekildi.

250 Baz Puan İndirilmesine Karar Verildi

Bu güncel gelişmelere bağlı olarak, tahminlerin yıl sonu itibarıyla enflasyonun Temmuz Enflasyon Raporu'nda belirtilen öngörülerin belirgin olarak altında kalabileceği söz konusu olmaktadır. Bu çerçevede Para Politikaları kurulu, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin 250 baz puan indirilmesine karar vermiştir.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2019, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER