Merkez Bankası Yılın Son Faiz Kararını Verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yılın son faiz kararını kamuoyuna duyurdu. Banka politika faizi olan 1 haftalık repo faizinde 200 baz puan indirim yaparak, politika faizini yüzde 12 seviyesine indirdi. İşte TCMB yılın son faiz kararı ile ilgili detaylar...

Merkez Bankası Yılın Son Faiz Kararını Verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), banka politika faizi olan 1 haftalık repo faizinde yine indirime gittiğini açıkladı. Piyasaların beklentisi, yılın son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınacak kararın 150 baz puan indirim yönündeydi. Söz konusu son faiz indirimi ile birlikte TCMB 2019 yılı boyunca faizlerde toplam 1.200 baz puan indirime gitmiş oldu. Bu indirimle, TCMB 12. ayın 12'sinde faizi yüzde 12 seviyesine indirerek uzun süre hafızalardan çıkmayacak bir karara imza atmış oldu. Banka tarafından yapılan açıklamada "Enflasyon beklentilerinde genele yayılan bir düzelme gözleniyor." ifadesi dikkat çekti. İşte TCMB politika faizi indirim kararı açıklaması detayları...

Yıl Boyunca Faizde 1200 Puan İndirim Yapıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın son politika faizi kararını açıkladı. Banka politika faizi olan 1 haftalık repo faizinde 200 baz puan indirim yaparak yüzde 12 seviyesine indirmiş oldu. Piyasaların politika faizinde indirim beklentisi 150 baz puan yönündeydi. Son dönemde olduğu gibi TCMB yine beklentilerin üzerinde faiz indirimi yapmış oldu.

Aralık ayının 12'sinde yapılan son faiz indiriminin ardından TCMB, 2019 yılı içinde PPK toplantılarıyla açıkladığı faiz indirimlerinde toplam 1200 baz puan indirim yapmış oldu. Merkez Bankası, 4.5 yıl aradan sonra politika faizini temmuz ayında indirmişti. Bankanın politika faizini 425 baz puan indirmesiyle birlikte temmuz ayında yüzde 19.75 seviyesi görülmüştü. Daha sonra gerçekleştirilen eylül toplantısında 325 baz puan indirimin ardından politika faizi yüzde 16.50 seviyesine inmişti. Ekim PPK toplantısında da 250 baz puan indirim yapılınca politika faizi olan 1 haftalık repo faizinde yüzde 14 seviyesine ulaşılmıştı.

TCMB'den Faiz İndirimi Açıklaması

Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından yapılan basın açıklamasında enflasyon seviyesindeki iyileşmenin devam ettiğine dikkat çekildi. Açıklamada "Enflasyon beklentilerinde genele yayılan bir düzelme görülüyor." ifadesi kullanıldı. Öte yandan faiz indirimi karar metninde yapılan önemli değişiklikler de piyasaların dikkatlerinden kaçmadı. Bankadan yapılan duyuruda; "Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14’ten yüzde 12’ye indirilmesine karar vermiştir." denildi.

Enflasyon beklentilerinde genele yayılan bir düzelme gözlendiği belirtilen açıklamada, Türk lirasındaki istikrarlı seyrin yanı sıra iç talep koşulları ve üretici fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerin ılımlı seyrettiği belirtildi. Bu çerçevede Para Politikası Kurulu'nun enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinde 200 baz puan indirim yapmaya karar vermiştir.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2019, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER