Milyonlarca Kişiyi İlgilendiren MTV Ödemelerinde Son Tarih 31 Ocak

Türkiye'de trafiğe kayıtlı 23 milyon aracın sahibini yakından ilgilendiren Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2020 yılı ödemelerinde ilk taksit için son gün 31 Ocak. Araç sahipleri İnteraktif Vergi Dairesi'nin internet sitesinden ödeme yapabilecek...

Milyonlarca Kişiyi İlgilendiren MTV Ödemelerinde Son Tarih 31 Ocak

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren Motorlu Taşıtlar Vergisi, her yıl ocak ve temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksit şeklinde ödeniyor. Türkiye'deki 23 milyon araç sahibi 2020 yılı MTV ödemelerinde ilk taksitlerini 31 Ocak tarihine kadar vergi dairesine ödemeleri gerekiyor. Aracın cinsi, motor silindir hacmi, yaşı, 2018 tarihinden önce trafiğe çıkışının olup olmadığı ve vergisiz değeri baz alınarak hesaplaması yapılan MTV tutarlarında bu yıl da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi artış yaşandı.

MTV Ödemeleri Nereden Yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) 2020 yılında yapılan artış oranı yüzde 12 olarak belirlenmişti. Bu zam oranına göre en düşük MTV ödeme tutarı 101 lira olurken, en yüksek tutarı ise 45 bin liranın üzerine çıktı. Milyonlarca araç sahibi MTV ödemelerini nereden kolay bir şekilde yapabileceklerini araştırıyor. MTV mükellefleri için internet üzerinden kolay ve hızlı ödeme yapma imkanı bulunuyor.

MTV borcunu ödemek için araç sahiplerinin kullanabilecekleri birden fazla yöntem bulunuyor. MTV mükellefleri İnteraktif Vergi Dairesi'nin internet sitesi olan "ivd.gib.gov.tr" üzerinden herhangi bir şifre ve benzeri giriş yapmadan MTV Ödeme alanına plaka ve T.C. kimlik numarasını yazarak borçlarını hızlı ve kolay bir şekilde ödeme imkanına sahipler.

MTV ödemeleri ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) mobil uygulaması üzerinden de 02:00 - 22:00 saatleri arasında kredi kartlarıyla yapılabiliyor. Bunun yanı sıra e-Devlet üzerinden ve tüm vergi dairelerinden de MTV borcunu ödemek mümkün.

Tahsilat Yöntemlerinde Değişiklik Yapıldı

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından bankalar ile imzalanan vergi tahsilat protokollerinde 1 Ocak'tan geçerli olacak şekilde değişikliğe gidilmişti. İmzalanan yeni protokole göre; vergi, harç, ceza ve diğer alacakların vergi daireleri vezneleri haricinde, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Türkiye Emlak Katılım Bankası ile PTT aracılığıyla tahsiline devam edecek. Kamu bankaları dışında MTV ödemelerinde diğer bankaların protokollerinde değişiklik yapıldı. Bu finans kuruluşları üzerinden ödeme yapmak isteyenler, bu bankaların mobil uygulaması, telefon bankacılığı veya şubelerini kullanabilecek.

Kredi Kartıyla MTV Ödemelerine Taksit Yapan Bankalar

Denizbank kredi kartıyla MTV ödemeleri 3 taksit, DenizKartım uygulamasına özel 6 taksit

İş Bankası Maximum Kart'la MTV ödemelerine 3 taksit

Kuveyt Türk Sağlam Kart, Seyyah Kart, Sale Plus ve Özel Bankacılık kredi kartları ile yapılacak ödemelerde 3 taksit

Ziraat Bankası Bankkart ve Bankkart Başak'ın kredi kartı özelliği ile Ziraat Mobil, İnternet Şube, ATM, gib.gov.tr kanalları üzerinden yapılan 100 TL ve üzeri MTV ödemeleri 3 taksite bölünüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER