Moody's'den Türk Bankalarına Uyarı

Moody's

Moody's'den Türk Bankalarına Uyarı
Moody's Investors Service yayınladığı raporunda, son dönemde  ülke gündeminde büyük yer kaplayan takipteki kredilerin yeniden sınıflandırılmasının Türk bankacılık sektörünün kredi not açısından negatif olduğunu bu nedenle kârlılığı da azaltacağını vurguladı. Dünyanın en güvenilir kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) 46 milyar TL tutarındaki kredinin takipteki kredilere atılması talimatının, Türk bankalarının kârlılığını azaltacağını bu sebeple de bankalar açısından bu tür bir uygulamanın negatif olarak değerlendirildiğini açıkladı.

Moody's değerlendirmesini içeren raporunda ayrıca Türk ekonomisinin 2019 yılında daralmasını ve enflasyon rakamlarının Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) beklentilerinin üzerinde kalmasını öngördüğünü açıkladı. Moody's'in geçtiğimiz günlerde yayımlanan Kredi Görünümü Raporu'nda, enerji sektöründe görünümün tahsili gecikmiş alacakların (TGA) oranının Temmuz 2019 itibarıyla %2.9 ile inşaat sektörüne (% 6.8) göre daha iyi olduğuna dikkat çekilerek bu gelişmeye rağmen enerji sektörünün daha konsantre olduğu ve birkaç borçlunun temerrüde düşmesi durumunda TGA'nın aniden yükselebileceğine işaret edildi.

Moody's Raporunda Bankaların Kârlılığı Azalacak


Moody's değerlendirmesine ilişkin raporunda, "Türk bankacılık sisteminin TGA rasyosu Temmuz 2017’deki yüzde 3.1’den Temmuz 2019’da yüzde 4.6’ya yükseldi. Varlık kalitesinin baskı altında kalmayı sürdüreceğine inanıyoruz." denilerek sermaye yeterlilik rasyosunun iyi kârlılığı ve sınırlı kâr yapı dağıtımını yansıtarak 2017'deki %17'den 2010'da %18.2'ye yükseldiği belirtildi. Söz konusu raporda kârlılığın büyük bir ihtimalle artan karşılık ayırma baskısından kaynaklı baskı altında kalacağının altı çizildi.

Malezya Merkez Bankası tarafından İslami finans alanında araştırma ve değerlendirmeler yapmak hedefiyle kurulan bir diğer kredi derecelendirme kuruşu RAM Ratings ise Türkiye'nin global ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) kapsamındaki kredi notlarının görünümlerini, 2018 yılının Ağustos ayında yaşanan kur krizi sonrası yaşadığı ekonomik kırılganlıkları yansıtacak şekilde "durağan"dan "negatif"e çevirdiğini duyurdu.

RAM Ratings'in Türkiye'nin global kredi notu görünümü durağandan, negatife çevirmesinin ardından yaptığı değerlendirme açıklamasında Türk ekonomisinin 2019'da zayıf yurt içi talep şartlarının etkisi ile %0.2 daralmasını beklediğini bildirdi. RAM Ratings, artan varlık kalitesi endişeleri ve dış finansmanın yüksek maliyeti nedeniyle Türk bankalarının ekonomik büyümeye ciddi şekilde katkı sağlamalarının da muhtemel müdahaleler dahilinde olmadığını vurguladı.

Moody's Nedir, Kimdir?


Moody's Corporation, dünya çapında 28 ülkede yaklaşık 6.400 çalışanı ile kredi derecelendirme, araştırmalar ve analizler yapmaktadır. Moody's şirketi tarafından yapılan analizlerin yer aldığı raporlar, mali piyasaların güvenilir ve şeffaf çalışmasında çok büyük rol oynamaktadır. Bu sebeple Moody's kredi derecelendirme raporları, tüm dünya piyasaları gözünde önemli bir konumda tutulmaktadır.

Moody's şirketinin tüm dünyada 28'den fazla ülkede gerçekleştirdiği analiz ve değerlendirmelerden elde ettiği gelir bakımından 2011 yılında 3 milyar dolar kazanca sahip olmuştur. Moody's yalnızca ülkelerin değil aynı zamanda şirketlerin ve bankaların da piyasalardaki şeffaflığına dair ölçümler yapmaktadır. Bu değerlendirmelere göre ülkelere olduğu gibi kuruluşlara da notlar veren Moody's kuruluşların ileriki zamanlarda borç yapmaları halinde karşılarına çıkabilecek riskleri de gözler önüne sermektedir.

Moody's her ne kadar güvenilir ve bağımsız bir kredi derecelendirme kuruluşu olsa da piyasalarda otorite olarak kabul edilen tek şirket değildir. Dolayısıyla Moody's gibi faaliyet gösteren diğer kredi denetleme kuruluşları da benzer yönde not vermeleri halinde bu durumda değerlendirmeye alınan ekonominin olumsuz etkileneceği anlamına gelmektedir. Moody's 20. yüzyılın sonlarında Türkiye'ye çok fazla yabancı sermaye girişinden dolayı kredi notu sürecini 1991 yılında başlatmıştır ve bu doğrultuda ilk değerlendirme raporlarını 1992 yılında yayınlamıştır.
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2019, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER