Müteahhitliğin Suyu Çıkınca Tüm Konutlar Elde Patladı!

Konut ve inşaat sektöründeki sıkıntılar daha yüksek perdeden konuşulmaya başlandı. Gayrimenkul sektöründe son dönemde daha önce hiç olmadığı kadar sıkıntıların yaşandığı biliniyordu. Elindeki konut stoklarını eritememekten şikayetçi olan sektör temsilcileri, "yap-sat" döneminin sona erip "yap-sabret" döneminin başladığı görüşünde fikir birliğine varıyor. Önüne gelen müteahhitliğe soyununca tüm konutların elde kalması kaçınılmaz oldu. Detaylar haberimizde...

Müteahhitliğin Suyu Çıkınca Tüm Konutlar Elde Patladı!
İnşaat ve arsa maliyetlerinde yaşanan büyük çaptaki artışa karşılık konut fiyatlarında yaşanan düşüş eğilimi de sektörün içinde bulunduğu krizin ne kadar ciddi boyutlarda olduğunun bir göstergesi olarak öne çıkıyor. Konut şirketlerinin ve küçük ya da büyük çaplı müteahhitlerin giderek artan borçlarının ötelenmesi yönünde isteklerin daha yüksek sesle dile getirilmeye başlandığı şu günlerde gayrimenkul sektöründe peş peşe gelecek iflas dalgasının yaşanmasından korkuluyor.

Lüks Konut Segmentinde Son Durak

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde yaptığı kamuoyu açıklamasıyla lüks konut üretiminde şirket olarak frene basacakları yönündeki ifadeleriyle lüks segmentte son durağa gelindiğine dikkat çekmişti. Son dönemde kampanyaların da satışları canlandırmaması, sektör temsilcilerinin endişelerini giderek artırıyor.

Konut sektöründe yaşanan kan kaybına kamu bankaları da çözüm olamadı. Kamu bankalarının ortaklaşa başlattığı %0,99 faizli konut kredisi fırsatına rağmen elindeki konut stoklarını eritmeyi başaramayan müteahhitler, borçlarını nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünmeye başladı. İçinde bulunduğumuz Ekim ayı itibarıyla konut fiyatlarındaki reel kayıp döneminin 4. aya kadar yükseldiği görülüyor.

"Konut Satışları İyi Giderse Fiyatlar Artar"

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, "Konut satışları iyi gitse fiyatlar artar. Konut satışları iyi gitmediği için fiyatlarda öyle ciddi bir artış olduğu görülmüyor." ifadelerini kullanarak emlak sektöründeki talep - fiyat dengesine dikkat çekti. Mevcut durumda müteahhitlerin elinde oldukça ciddi oranda henüz tamamlanmamış konut olduğunu aktaran Akın, "Her müteahhit başlangıçta temelden satış ve inşaat sürecinde satışla yüzde 80-90'ını satar, elinde yüzde 10 kadar konut kalırdı. Ancak sektörün geldiği noktada herkesin elinde bitirilmiş konut mevcut, dolayısıyla artık temelden konut almaktansa bitirilmiş konut almak çok daha ucuza mal oluyor." açıklamasında bulundu.

"600 Bin TL'lik Daire Aslında 400 Bin TL Olmalı"

Konut sektörü temsilcilerinden Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Akbal ise, metrekaresi 6 bin TL ve üzeri konutların satışında yaşanan ciddi darboğaza dikkat çekti. Akbal, "100 metrekare bir daire 600 bin TL değerinde. Aslında dairenin değerinin 400 bin TL olması gerekiyor. Şu an satış yok. Piyasada arz çok, talep az diye bir algı var. Aslında arz fazla değil." şeklindeki değerlendirmesiyle konut sektöründe yaşanan krizin nedenlerine yönelik ciddi çıkarımlarda bulundu. İnşaat maliyetlerinin ve arsa fiyatlarının da düşmesi gerektiğini kaydeden Akbal, aksi halde sektörde yaşanan daralmadan çıkışın pek mümkün olmayacağını dile getirdi.
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER