Ödenmiş SGK Primleri Toptan Nasıl Geri Alınır? Şartlar Neler?

SGK'ya ödenen primleri nasıl geri alınır? Sigortalı vatandaşların özellikle emeklilik şartlarını yerine getiremeyenlerin merak ettiği bu sorunun yanıtları ve SGK primlerini geri alma şartları detayları haberimizde...

Ödenmiş SGK Primleri Toptan Nasıl Geri Alınır? Şartlar Neler?

Sigortalı çalışanların emekli olup kurumdan aylık alabilmeleri için sigorta primlerini düzenli olarak ödemeleri gerekiyor. Bunun yanı sıra çalışanların emekli olması için hem yaş hem de çalışma yılı şartlarını da tamamlaması önem taşıyor. Fakat bazı sigortalılar emekli olmak için gerekli olan şartları yerine getiremiyor. Bu durumda da o zamana kadar SGK'ya ödenen primlerin geri alınması gündeme gelebiliyor. Peki düzenli olarak SGK'ya ödenen primler nasıl geri alınır? SGK'dan ödenmiş primleri toplu ödeme şeklinde almak için gerekli şartlar neler? İşte merak edilen soruların yalıtları...

Emekliliğe Hak Kazananlar Aylık ve Sağlık Hakkından Yararlanıyor

Emekli olmak için gerekli şartları yerine getiren sigortalı çalışanlar, ömürlerinin sonuna kadar aylık alabiliyorlar ve genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabiliyorlar. Ancak bu şekilde aylık alabilmek için sigortalı çalışanların sigorta primlerinin SGK'ya düzenli olarak yatırılmış olması ve yaş ile çalışma yılı şartlarının da eksiksiz olarak yerine getirilmesi önem teşkil ediyor.

SGK Primlerini Tamamlayamayanlar İçin Ödeme Şansı

Fakat bazı şartlar altında sigortalı çalışanlar SGK'ya ödemeleri gereken emeklilik primlerini tam olarak ödeyemeyip emekli olamıyorlar. Bu kişilerin mevcut zamana kadar ödedikleri primleri toplu olarak geri alma imkanı bulunuyor. SGK'ya ödenen primlerin toplu bir şekilde geri alınması için de yasalara göre bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

SGK Primlerini Geri Almak İçin Gerekli Şartlar

Sigortalı çalışanın SGK'ya ödediği primleri toplu bir şekilde geri alması için gerekli şartlar şunlardan oluşuyor:

  • Ödenmiş primlerini SGK'dan geri almak isteyen kişilerin sigortalı olarak herhangi bir işyerinde çalışmıyor olması
  • Kendine ait bir işyerinde çalışmamak (Bağkurlu olmamak)
  • Vatandaş vefat etmişse ailesine ölüm aylığı, dul, yetim maaşı gibi ödemelerin bağlanmamış olması

Bu şartların yanı sıra her resmi işlemde olduğu gibi SGK'dan ödenmiş sigorta primlerini geri almak için de birtakım resmi usullere uygun hareket edilmesi gerekiyor. Ödenen primleri geri almak için kişinin veya hak sahibi yakınının Sosyal Güvenlik Kurumu'na giderek dilekçe vermesi gerekiyor. Dilekçeyi incelemeye alan SGK yetkilileri en kısa sürede hak sahibine sigortadaki paranın toplu bir şekilde geri ödenmesini sağlıyor.

İki Şarta Dikkat

Eski SGK'lılar 2008 yılından önce kendi adına ödedikleri hem işçi hem de işveren primini alabilirken, 2008 yılından sonra sadece işçi primleri geri ödeme kapsamında bulunuyor. Öte yandan Bağkurlulara ise ödedikleri tüm primler eksiksiz geri veriliyor. Sağlık için ödenen Genel Sağlık Sigortası, doğun ve askerlik borçlanmaları geri ödeme kapsamı dışında tutuluyor. Kuruma ödenen primler faizsiz olarak geri veriliyor. Fakat güncelleme katsayısına göre hesaplamalar yapılıp geri ödemede düşük ödemeler ortadan kalkmış oluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER