Özel Emeklilik Sigortası Nedir?

Özel Emeklilik Sigortası bireylerin emeklilik sürecini çok daha rahat geçirebilmesi ve emeklilik sürecinde kolay gelir elde etme amacıyla sunulan sistemler arasında bulunmaktadır. Peki Özel Emeklilik Sigortası Nedir?

Özel Emeklilik Sigortası Nedir?

Bireyler emeklilik sürecinde yaşam standartlarını arttırmak ve ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için özel emeklilik sistemlerini kullanarak geleceklerine bir nevi yatırım yapmayı amaçlamaktadır. Böylelikle özel emeklilik sigortası özellikle herhangi bir sigortalı işte çalışmayan bireylerin geleceğini garanti altına alabilmesi için önemli unsurlar arasında bulunmaktadır.

Kolay Geçim Fırsatı Sunuyor

Aynı zamanda sigortalı olarak çalışan bireyler de emeklilik gelirlerine ek bir gelir sağlama fırsatını elde edebilmektedir. Özel emeklilik sistemi denilince akıllara öncelikle Bireysel Emeklilik Sistemi gelmektedir. BES, bireylerin yaşamlarını sürdürebilmesi ve yapmış oldukları uzun vadeli yatırımlar ile beraber devletten katkı paylarını almaları ile kolay bir geçim sağlama fırsatını sunmaktadır.

Bireysel emeklilik sistemine katılım sağlamak isteyen bireyler gönüllü olarak katılım sağlayarak emeklilik süreci içerisinde ek bir gelir sahibi olma olanağına sahip olabilmektedir. Böylelikle Bireysel Emeklilik Sisteminden çiftçiler, ev hanımları, esnaf, memur ya da doktor gibi pek çok kesimden gönüllü olarak katılım sağlamak mümkündür. Bu durumda özel emeklilik sigortası için en önemli unsurlar arasında sadece 18 yaşını doldurmuş olmak bulunmaktadır. Özel emeklilik sigorta kapsamında bulunan bireyler belirlenen süre zarfında belli oranda katılım sağlamaları durumunda devlet katkılarından da yararlanma hakkına sahip olabilmektedir. Böylelikle hem paranızı arttırma fırsatını elde edebilirsiniz hem de emeklilik dönemi için büyük avantaj sağlama fırsatını elde edebilirsiniz.

Özel Emeklilik Sigortası Hesaplama

Özel emeklilik sigortası hesaplamaları günümüzde pek çok birey tarafından merak edilerek araştırılmaktadır. Bireysel emeklilik Sisteminden yararlanmak isteyen bireyler özellikle bu hesaplamaların nasıl yapıldığına dair araştırmalarını sürdürmektedir. Özel emeklilik sigorta hesaplaması çalışanların prime esas alınması ile beraber kazançlarının yüzde 3’ü oranında hesaplanmaktadır. Aynı zamanda bu para çalışan bireylerin maaşlarından otomatik olarak kesildiğini unutmamanız gerekmektedir. Ayrıca çalışmayan bireyler de bu süre zarfında ödemelerini banka üzerinden ya da mobil şube üzerinden de yapma fırsatını elde edebilmektedir. Bireysel emeklilik sigorta ödemelerinizi isteğiniz doğrultusunda 2 katına çıkarabilir ya da belli bir miktar düşürmeniz de mümkün olmaktadır.

Özel Emeklilik Sigortası Fiyatları

Özel Emeklilik Sigortası fiyatları son zamanların en çok merak edilen konuları arasında bulunması ile beraber dikkatleri üzerine çekmektedir. On binlerce vatandaşımızı yakından ilgilendiren özel emeklilik sigortası emeklilik süreci için büyük avantajları beraberinde getirmektedir. Çalışan bireyler için emeklilik sürecinde ek gelir fırsatı sunarken, çalışmayan bireyler için ise gelir elde etme olanağını sunmaktadır. Böylelikle pek çok vatandaşımız Özel Emeklilik Sigortası fiyatları üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir. Özel emeklilik sigorta fiyatları farklılık göstermesiyle beraber vatandaşlarımız için sunulmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sisteminden yararlanan bireyler devlet katkılarından yararlanmaları ile beraber emeklilik süreci içerisinde büyük fırsatları beraberinde getirebilmektedir. Bu kapsam doğrultusunda devlet katkısı yapılan açıklamalar ile beraber 3. Yılın sonunda yüzde 15, 6. Yılın sonunda yüzde 35 ve 10. Yılın sonunda ise devlet katkısının sadece yüzde 60’ından yararlanma fırsatını elde edebilirsiniz. Aynı zamanda unutmamalısınız ki devlet katkılarının tümünden yararlanmak istiyorsanız bu durumda emekli olmanız önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Emekli olmanız durumunda devlet katkısının tümünden yararlanma hakkına sahip olabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sisteminde 10 yılını tamamlayan bireyler aynı zamanda 56 yaşını doldurması durumunda emekli olma fırsatını elde edebilmektedir.

Özel Emeklilik Sigortası Şartları

Özel Emeklilik Sigortası şartları günümüzde emeklilik sürecinde ek gelir elde edebilmek için önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Özel emeklilik sigortasına katılım sağlamak isteyen bireyler için herhangi bir şart sunulmamaktadır. Ancak bunun için öncelikle 18 yaşını doldurmanız en önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Aksi takdir de 18 yaşını doldurmayan bireyler özel emeklilik sigortasına katılım sağlayamayacaklardır. Özel emeklilik sigortası şartları pek çok vatandaşımız tarafından merak edilmesi ile beraber herhangi bir özel şart bulunmamaktadır. Böylelikle sadece 18 yaşını doldurmuş her bireyler anlaşmaların sağlaması durumunda katılım sağlama hakkına sahip olabilmektedir.

Özel emeklilik sigortasından yararlanmak isteyen bireyler eşi, annesi, babası ya da 18 yaşını doldurmuş çocuklarına kadar başvuru yaparak katılım sağlama fırsatını bulabilmektedir. Böylelikle özel emeklilik ile ilgili başka bir şart bulunmamasıyla beraber dikkatleri üzerine çekmektedir. Emeklilik süreci içerisinde rahat bir geçim elde etmek isteyen bireyler için önemli avantajlar sunmaya başlaması ile beraber pek çok vatandaşımız tarafından tercih edilen önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Böylelikle sizler de özel emeklilik sigortasına başvuru işlemlerinizi gerçekleştirerek bu fırsatlardan yararlanma hakkına sahip olabilirsiniz. Bu durumda devlet katkı paylarından yararlanabilir ve uzun vadeli yatırım aracı olarak kullanarak emeklilik süreci içerisinde büyük fırsatları yakalayabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Vergi İndirimi

Özel sağlık sigortası vergi indirimi aslında 2013 yılından bu yana uygulanan bir sistem. Geçmiş dönemlerde de benzeri bir sistem vardı ancak özel sağlık sigortası için vergi indirimi sadece yüzde 5’lik bir oranda uygulanıyordu. 2013 yılından sonra alınan bir karar sonrasında özel sağlık sigortası vergi indirimi yüzde 15 seviyelerine çıkarıldı. Yani 100 TL’lik özel sağlık sigortası ödemesi yapan bireyin, vergi ödemesi yüzde 15 oranında düşürülebiliyor. 1000 TL brüt ücret alan bir kişi aynı zamanda 150 TL’lik özel sağlık sigortası vergi indirimi alabiliyor. Ancak 10.000 TL brüt ücret alan bir kişi 1.500 TL’lik özel sağlık sigortası vergi indirimi alamıyor. Bunun en büyük sebebi ise özel sağlık sigortası vergi indirimi içinde bulunduğumuz yılın maksimum asgari ücret tutarında düzenlenebiliyor. Bu sayede maaşından daha az kesinti uygulaması yaptırarak vergi indirimi alabiliyor vatandaşlar. Özel sağlık sigortası vergi indirimi uygulamasına giriş yapabilmek için ise mutlaka BES gibi özel sağlık sigortası sistemlerine kayıt olmuş olmak gerekiyor.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER