SGK'dan Emeklilere Müjdeli Haber! 10 Kat Kredi 3 Maaş Fazisiz Avans Alma Şartları

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emeklilerine müjdeli haber geldi. SSK ve Bağkurlu milyonlarca vatandaşa kredi ve avans ödemesi yapılacak. Net asgari ücretin 3 katına kadar ödeme ile emeklilere 10 maaş kredi 3 maaş avans başvurusu...

SGK'dan Emeklilere Müjdeli Haber! 10 Kat Kredi 3 Maaş Fazisiz Avans Alma Şartları

Türkiye'de 12 milyondan fazla emekli vatandaşı yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Emeklilere müjde Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan geldi. SSK ve Bağkur'lu emekli vatandaşlara kredi ve avans sistemi getirildi. Üretim ekonomisine uzun yıllar çalışarak katkıda bulunan ve emekli olan vatandaşlar SSK ve Bağkur sigorta sistemleri üzerinden emekli maaşı alıyor. Emekli maaşı alan vatandaşlar kredi ya da avans kullanım fırsatı sayesinde, acil nakit ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilme imkanına sahip olacak. Emekli olmuş fakat henüz emekli maaşı bağlatmamış vatandaşlar da 3 maaş avans ve 10 maaş tutarına kadar kredi kullanabilme imkanına sahip oluyor. Bir örnekle açıklamak gerekirse SGK'dan 1800 TL aylık emekli maaşı alan bir vatandaş, 5400 TL'ye kadar kurumdan avans alabilecek. SSK ve Bağkur emeklilerine 3 maaş avans ve 10 maaş kredi başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir?

Emekli Vatandaşa 10 Maaş Kredi Geliyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından başlatılan bu uygulamanın tüm emekli vatandaşları kapsaması gündemdeki güncelliğini korumaya devam ediyor. Emekli vatandaşlar, ekonomik açıdan kendilerine rahat bir nefes aldıracak bu uygulamanın bir an önce yürürlüğe konmasını iple çekiyor. Eğer planlanan şekli ile bu sistem hayata geçerse, emekli vatandaşlar acil nakit ihtiyacı duyduklarında, bankalara gidip faizli kredi çekmek yerine SGK'ya başvuruda bulunarak emekli maaşının üç katına kadar avans çekebilme imkanına sahip olacak.

Örneğin SGK'dan aylık 2 bin lira emekli maaşı alan bir vatandaş, herhangi bir şekilde acil nakit ihtiyacı yaşadığında bankalara gitmek yerine SGK'ya başvuracak. Avans kullanmak istediğini söyleyen vatandaşa emekli maaşının 3 katı olan 6 bin TL tutarında avans verilecek. Bu para daha sonra maaştan taksit şeklinde kesilecek. Bankalardaki faiz sistemine karşı olan bu uygulamada avanstan faiz alınmayacak.

Emekli Aylığı Bağlanmayanlara 6 Bin TL Avans

Sosyal Güvenlik Kurumu'na emeklilik başvurusunu yapan ancak aylığı 90 gün içinde bağlanmamış olan emekli vatandaşlar, eğer yazılı başvuru yaparlarsa aylıkları yatmadan önce avans kullanabilecek. SGK bu kişilere net asgari ücretin 3 katına kadar ödeme yapacak. Buna göre 2019 yılı içinde başvuruda bulunan bir vatandaş 6 bin TL'ye kadar avans alabilecek.

Avansın bağlanacağı belirlenen gelir ve aylıkların birikmiş tutarından fazla olan bölümü, daha sonra gelir ve aylıklardan %25 oranında kesilerek mahsup ediliyor. Böylelikle emekli vatandaşlar acil ihtiyaçlarını bankadan kredi borcu yükü altına girmeden karşılayabilecek. Uygulamanın ne zaman yürürlüğe gireceğine dair açıklama yapılmadı.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2019, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER