Son Dakika! Bakan Albayrak: Bu Modelle Asgari Ücretli Ev Sahibi Olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Samsun'da İş Dünyası ile Buluşma Programı'nda açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, asgari ücretliyi ev sahibi yapacak yeni modelin hazır olduğunu kaydetti...

Son Dakika! Bakan Albayrak: Bu Modelle Asgari Ücretli Ev Sahibi Olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İş Dünyası ile Buluşma Programı kapsamındaki yeni adresi Samsun'dan kamuoyuna seslendi. Bakan Albayrak, asgari ücretli ve dar gelirli vatandaşları uygun koşullar altında ev sahibi yapacak finansman modelinin altyapısını hazırladıklarını duyurdu. Söz konusu asgari ücretliyi ev sahibi yapacak yeni programın detayları bu ay içinde açıklanacak. Buna göre 20 yıl vadeli düşük faizli kredi verilerek her yıl en az 100 bin dar gelirli ve asgari ücretli vatandaşın ev sahibi olacağı ifade edildi.

Her Yıl 100 Bin Vatandaş Ev Sahibi Olacak

"Asgari ücretli, dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapacak finansman modelin altyapısını hazırladık." diyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu sistem ile 20 yıl vadeyle Türkiye'de uygulanmış tarihin en düşük faiz oranı kullanılarak konut kredisi verileceğini müjdeledi. "Kira hatta kiradan daha ucuz maliyetle, asgari ücretliyi, dar gelirliyi ev sahibi yapacak finansal altyapıyı tamamladık" açıklamasında bulunan Bakan Berat Albayrak, yeni sistemin tüm detaylarının bu ay içinde açıklanacağını müjdeledi.

TOKİ'nin de içinde yer alacağı bu program ile her yıl en az 100 bin dar gelirli vatandaşın ev sahibi olması sağlanacak modelle ilgili olarak "İnşallah bu modelin şartlarını bu ay bitmeden özel bir programla detaylarını anlatacağız." açıklamasını yapan Bakan Albayrak ayrıca İVME paketinde tahsisin 25 milyarı, kredi kullandırmanın ise 10 milyarı sadece 4  - 5 aylık bir dönem içinde geçtiğine dikkat çekti.

2020'de Enflasyonda Tek Haneli Dönem Yaşanacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Samsun'da İş Dünyası ile Buluşma programı kapsamında gündeme ve ekonomiye ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Son bir yılda üç büyük kur saldırısı yaşadığımızı ifade eden Albayrak, "Ülkemizi kur, faiz, enflasyon sarmalına almak istediler. Ülkemizi faiz yükü ile çökerteceklerini zannettiler." dedi. Dolar kurunu 8 - 10 TL'ye daha da yukarıya çıkaracaklarını zannettiklerini söyleyen Bakan Albayrak, tüm bu kur saldırılarının başarısız olarak geri püskürtüldüğünü kaydetti. Bu süreç içinde TÜFE'de %25, ÜFE'de %45 seviyesinden iniş yapılarak tarihi bir netice ortaya koyulduğuna dikkat çekti.

Bakan Albayrak gelecek yıl enflasyon rakamlarına ilişkin beklentisini şu sözlerle ifade etti: "Baz etkisi dediler, küçümsediler ama biz enflasyonla güçlü bir şekilde mücadele ettik. TÜFE’de %8, ÜFE’de %1.70 seviyelerine inerek tarihi bir netice ortaya koyduk. %12’lerin altında yıl sonunu kapatacağız."

Önümüzdeki yıl itibarıyla enflasyonda tek haneli dönemin yaşanacağını müjdeleyen Albayrak, birilerinin toplumu yanlış yönlendirmeye devam edeceklerini fakat buna rağmen felaket senaryolarının asılsız çıkarılacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 12:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER