Son Dakika! KDV Bugün İtibarıyla Düştü, Resmi Gazete'de Yayımlandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile avukatlık hizmeti alan kişilerin %18 olarak ödediği Katma Değer Vergisi (KDV

Son Dakika! KDV Bugün İtibarıyla Düştü, Resmi Gazete'de Yayımlandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile avukatlık hizmeti alan kişilerin %18 olarak ödediği Katma Değer Vergisi (KDV) düşürüldü. 2 Ekim 2019 Çarşamba tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre bugünden itibaren avukatlık hizmetlerinden alınan KDV oranı %18 seviyesinden %8'e çekilmiş oldu.

 

İlgili resmi gazetede yayımlanan açıklamaya göre, aile mahkemeleri, tüketici mahkemeleri ve çocuk mahkemeleri görev alanına giren davalar ve işler, vesayet davaları ve işleri, bu davalara bağlı kanun yolları, iş uyuşmazlıklarında dava şartı olarak arabuluculuk ile bunlara bağlı ilamlı icra takipleri kapsamında verilen avukatlık hizmetlerinde yapılan KDV indiriminden sonra %8 oranında Katma Değer Vergisi (KDV) alınacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla gerçekleşen bu indirim uygulamasından önce bu tür davalarda ve adli işlemlerde %18 oranında KDV alınıyordu.


Bakan Abdülhamit Gül De Duyurdu


2 Ekim 2019 Çarşamba tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ilanın yanı sıra Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de yapılan KDV indirimini sosyal medya hesabından duyurdu. Bakan Gül, Twitter sosyal medya platformu üzerinden yaptığı açıklamasında; "Yargı Reformu Strateji Belgesi'ndeki bir hedef daha Sn. Cumhurbaşkanımızın kararıyla hayata geçiriliyor. Bazı alanlardaki avukatlık hizmetlerinde KDV %18'den %8'e indi. Böylece vatandaşlarımızın hukuki yardıma erişim maliyeti azalacak, adalete erişimi kolaylaşacak. Hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: TCMB Rezervlerinde 130 Milyar Dolar'ı Yakalayacağız


TBMM'nin 27. dönem 3. Yasama Yılı Açılış Toplantısı'nda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) rezervlerinin yeniden 130 milyar doların üzerine çıkacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan; "Merkez Bankası'nın rezervleri yeniden 100 milyar doları aştı; başbakanlığım döneminde 130 milyar doların üzerine çıkmıştı, yeniden bu rakamı yakalayacağız." açıklamasında bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda milletvekillerine hitap eden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'in 27. dönem 3. Yasama Yılı'nın açılışı dolayısıyla mikrofon başına geçti. TCMB rezervlerinin yeniden 130 milyar doların üzerine çıkacağını öngören Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevcut durumda Merkez Bankası'nın rezervlerinin 100 milyar doları aştığını vurguladı.

"Enflasyon Tek Hanelere İnecek"


Meclis'in 27. dönem 3. Yasama Yılı Açılış Toplantısı'nda milletvekillerine yönelik açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşması sırasında ekonomiyle ilgili çarpıcı ve umut verici mesajlar verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı konuşmasında ekonomi ile ilgili şu mesajlar dikkatleri çekti:

  • "Geçtiğimiz yıl Ağustos ayı itibarıyla yaşanan kur krizi ve finansal saldırı, savuşturularak istikrarlı bir çizgiye oturtuldu. Merkez Bankası'nın uyguladığı politika faizinin kademeli bir şekilde aşağı çekilmesi adına uzun zamandır ihtiyaç duyulan stratejik adımlar nihayet atıldı."

  • "Yeni verilerin açıklanmasıyla birlikte enflasyonun önümüzdeki süreçte tek haneli rakamlara ineceğine inanıyorum."

  • "Enflasyon oranlarında yaşanan gerilemeyle birlikte ekonomik büyüme durgunluk döneminin akabinde yeniden olumlu bir seyir izlemeye başladı. Turizm gelirlerimiz geçtiğimiz yıl itibarıyla %12 arttı. Önümüzdeki yıldan itibaren uygulanacak stratejik hamlelerle turizm gelirleri bu yıl %10 daha artış gösterecek."

  • "IMF defterini tekrar açılmamak üzere Mayıs 2013 tarihinde kapattık."

  • "Mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2019, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER