Son Dakika: MB Başkanı Uysal'dan Para Politikası Açıklaması!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, Ankara Sanayi Odası (ASO) eylül ayı meclis toplantısında gündeme ilişk

Son Dakika: MB Başkanı Uysal'dan Para Politikası Açıklaması!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, Ankara Sanayi Odası (ASO) eylül ayı meclis toplantısında gündeme ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Başkan Uysal ilk olarak temmuz daha sonra da eylül ayında yapılan politika faizi indirimleri hakkında "Para politikasındaki alanı önden yüklemeli kullandık." açıklamasında bulunurken, para politikalarında bugüne kadar sergilenen temkinli duruşun devam ettirilmesi gerektiğini aktardı. Cari dengenin ana eğilimindeki bir bozulmanın söz konusu olmadığının altını çizen TCMB Başkanı Murat Uysal, enflasyon seviyesindeki iyileşme eğiliminin önümüzdeki süreçte de etkili bir şekilde devam edeceğini açıkladı.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, Ankara'da politika faizi ve mevcut enflasyon durum hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) düzenlediği eylül ayı meclis toplantısında söz alan Uysal, enflasyon seviyesinde yaşanan düşüş ile birlikte para politikasındaki alanı önden yüklemeli olarak kullandıklarını belirtirken "para politikasındaki temkinli duruşu sürdürmemiz gerekiyor." mesajını verdi.

Uysal'ın Son Dakika Açıklamalarından Satır Başları


Ankara Ticaret Odası eylül ayı meclis toplantısında durum değerlendirmesinde bulunan Uysal, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak reel sektör ve tüm paydaşlarımız ile uyum içinde çalışmaya özen gösteriyoruz." diyerek sözlerine başladı. Son dönemde küresel büyüme oranlarındaki zayıflama eğiliminin Avrupa Birliği (AB) ülkeleri için daha da belirgin bir hale geldiğini gördüklerini kaydeden Uysal, bu durumun AB ile Türkiye arasındaki ticareti bir nebze olumsuz etkilese de firmalarımızın pazar ve ürün çeşitliliği esnekliği ve rekabet kazanımları sayesinde ihracattaki güçlü duruşumuzun devam ettiğini vurguladı.

"Gelişmekte olan ülkelere olan portföy akımının dalgalı bir seyir izlediğini görüyoruz. İktisadi 2018 yılının ikinci çeyreğinden itibaren dengelenme sürecine girdiğini görüyoruz." şeklinde değerlendirmelerde bulunan TCMB Başkanı, gayrisafi yurt içi milli hasılada ise 2019 yılının ilk yarısında ılımlı bir toparlanmanın meydana geldiğini ifade etti.

Sanayi üretiminin başı çektiği öncü göstergelere bakılarak iktisadi faaliyetteki toparlanmanın ve dengelenmenin yılın ikinci yarısında da devam edeceğini düşündüklerini belirten TCMB Başkanı Murat Uysal şu açıklamalarda bulundu: "İktisadi faaliyetteki toparlanmanın ılımlı şekilde süreceğini öngörüyoruz. Reel kurun düşük seviyelerde seyrediyor olması, Türkiye'nin küresel ticaret pazarında sahip olduğu ticaret gücünü dolayısıyla dış ticaret dengesindeki iyileşmeyi desteklemekte."

Enflasyondaki İyileşme Devam Edecek


Son aylarda ülke ekonomisinde yaşanan toparlanma belirtilerine rağmen cari dengenin ana eğiliminde bir bozulma olmadığının görüldüğüne dikkat çeken Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, 2019 yılının geri kalanında cari işlemler dengesindeki iyileşmenin devam etmesini öngördüklerini kaydetti. Bunun yanında tüketici enflasyonunda da 2018 yılının Ekim ayından bu yana belirgin seviyede bir düşüş olduğunu hatırlatan Uysal, "Sıkı para politikası ve koordineli politika çalışma neticesinde birikimli döviz kuru etkilerini azalması ve iç talebin olumlu seyri, enflasyonun düşüşünde temel sürükleyici faktörler olarak öne çıkmakta" açıklamasında bulundu.

Önümüzdeki süreçte enflasyon seviyelerinde bugüne kadar yaşanan iyileşmeye bağlı olarak beklentilerin de iyileşme dönemine devam edeceğini değerlendirdiklerini aktaran Uysal, "Temmuz ve eylül aylarında politika faizini indirdik. Küresel gelişmelerin de etkisiyle para politikasında oluşan hareket alanının önemli bir kısmını temmuz ve eylül aylarında önden yüklemeli bir şekilde kullanmayı tercih ettik. Gelinen noktada para politikası duruşunun enflasyonda yaşanan düşüşü desteklediğini görmekteyiz." değerlendirmesini yaptı. Bunun yanında Türkiye'de enflasyonun gelişmekte olan ülkelerdeki enflasyon seviyesine oranla hala yüksek seviyede olduğunun altını çizdi.
Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2019, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER