SSK ve Bağkur Emekli Maaşlarına Ek 355 TL İntibak Zammı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın atması beklenen SSK ve Bağkur emeklilerine intibak zammı adımı detayları konuşulmaya devam ediliyor. Vatandaşlar hükümetten intibak zammı beklerken Bakanlığın atabileceği adımlar haberimizde yer alıyor.

SSK ve Bağkur Emekli Maaşlarına Ek 355 TL İntibak Zammı

Türkiye'de yaşamını sürdüren milyonlarca SSK ve Bağkur emeklisi vatandaş, hükümet kanadından gelecek intibak yasası düzenlemesine dikkat kesilmiş durumda. Vatandaşlar emekli maaşlarına ek olarak intibak zammı beklerken bu konuyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanacak müjdeli bir haber ile emeklilerin maaşlarına en az 55 TL zam yapılabilecek. Ancak bu zam oranı, vatandaşların sahip olduğu çeşitli koşullara göre 355 TL'ye kadar çıkabilecek. Emekli vatandaşların intibak yasası düzenlemesi konusunda atılabilecek adımları ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın bu konuda son dönemde herhangi bir çalışması olup olmadığını haberimizin detaylarından öğrenebilirsiniz.

Bakanlıktan Emekliye Müjdeli Haber Gelecek Mi?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 2020 yılı içinde ülkemizdeki milyonlarca emekli vatandaşı yakından ilgilendiren intibak yasası kapsamında yeni bir düzenleme çalışması yapması bekleniyor. Ana akım medyada da kendine yer bulan son gelişmelere göre Bakanlığın bu konut ile ilgili olarak detaylı bir çalışma gerçekleştirebileceği kaydedildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın gerçekleştirmesi planlanan intibak düzenlemesi ile emekli vatandaşların maaşları hangi oranda artacak? SSK ve Bağkurlu vatandaşlar intibak düzenlemesi ile ne kadar zam alabilecek? İşte en çok merak edilen soruların yanıtları...

Emekliye 355 TL Zam Formülü Üzerinde Çalışılıyor

Türkiye'de emekli vatandaşlara sağlanan haklar emekli olunan yıl ile doğrudan bağlantılı olarak gündeme geliyor. Emekli aylık hesaplamasında da vatandaşların emekli oldukları yıla göre hesaplamalarda değişiklikler görülebiliyor. Bu bağlamda 2000 yılından önce emekli olan vatandaşlar için geçtiğimiz dönemlerde intibak düzenlenmesi yapıldığı biliniyor. Söz konusu düzenlemenin ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirtilen tarihten önce emekliliğe ayrılmış olan vatandaşların emekli maaşlarına 55 TL'den başlayarak 350 TL'ye kadar varan tutarlarda zam yapılmıştı.

Söz konusu intibak yasası düzenlemesinin ardından 2000 yılından sonra emekliliğe ayrılan SSK ve Bağkurlu vatandaşlar için de aynı hakkın gündeme gelmesi için vatandaşların yoğun talepleri oldu. Bu tarihten sonra emekli olan vatandaşların da intibak yasası kapsamında maaşlarına ek zam alabilmeleri için sürdürdükleri hukuk mücadelesinde şu ana kadar yargıdan herhangi bir sonuç alınamadı. Ayrıca düzenlemenin yalnızca yasa ile çıkarılabileceği, yasa çıkmadan 2000 yılından sonra emekli olan SSK ve Bağkurluların maaşlarına intibak zammı almalarının mümkün olmadığı bildirildi. Tüm bu koşullar altında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın beklenen adımları atması halinde yaklaşık 5 milyon emekli vatandaşın maaşlarına 55 TL ile 355 TL arasında zam yapılabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER