TC ile Rapor Parası Nasıl Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK iş göremezlik raporu nasıl sorgulanır? Maaşlı çalışanlar, T.C. kimlik numarası ile rapor parasını internet üzerinden kolaylıkla sorgulayabilir. Rapor parası ne zaman yatar, SGK iş göremezlik raporu nasıl sorgulanır? İşte merak edilen soruların yanıtları…

TC ile Rapor Parası Nasıl Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hastalık, gebelik gibi iş göremez durumlarda çalışamayan 4A ve 4B sigorta statülü yani SSK’lı ve Bağkur’lu çalışanların maaşlarının kesintiye uğramaması ya da kesintiye uğrayan kısmının temini için iş göremezlik raporu alınması gerekmektedir. Bu sayede çalışanların hasta olduklarında sağlık raporu alarak istirahat etmeleri, aynı zamanda bu süre zarfında maaşlarının da kesintiye uğramaması sağlanmaktadır. Bu yüzden SSK’lı ve Bağkurlu çalışanlar için oldukça önemli bir yere sahip olan iş göremezlik raporu hakkında bilgi sahibi olunmasında fayda vardır. İş göremezlik raporu nasıl alınır? SGK iş göremezlik raporu sorgulama nasıl yapılır, rapor parası ne zaman yatar? İşte merak edilen tüm bu soruların yanıtları haberimizde…

SGK İş Göremezlik Raporu Nedir, Şartları Nelerdir?

SGK iş göremezlik raporu ve bu rapor kapsamındaki ödenek hastalık, iş kazası ya da gebelik sebebiyle çalışamayan işçiler tarafından alınmaktadır. SSK ve Bağkur çalışanları iş göremezlik ödeneğine başvurarak maaş kesintilerini giderebilmekte ya da maaşlarının hiç kesinti yaşamamasını sağlayabilmektedir. Dolayısıyla iş göremeyecek durumda olan 4A ve 4B’li çalışanlara devlet tarafından verilen ödeneğe, iş göremezlik ödeneği denmektedir. Bu ödeneğin alınması için gerekli olan rapor da iş göremezlik raporu adı verilmektedir.

İki günlük raporlarda iş yeri maaşta herhangi bir kesinti yapamaz. Bu durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu da iş göremezlik parası ödemez. SGK tarafından verilen ödenek raporun 3. günümden itibaren ödenmektedir. İş göremezlik ödeneği almak için çalışanın 1 yıl içinde en az 90 gün prim ödemesinin olma şartı bulunmaktadır. Çalışanın istirahat veya tedavi için aldığı rapor yetkili bir doktor tarafından verilmelidir.

İş Göremezlik Rapor Parası Nasıl Alınır?

Bağkur (4B) kapsamında sigortalı çalışanlar sadece yatarak tedavi için rapor parası alabilmektedir. Bunun yanı sıra 4B’li çalışanların SGK’ya prim borçlarının olmaması gerekmektedir. İş göremezlik raporu doktor tarafından verildikten sonra en kısa sürede işverene teslim edilmelidir. İşveren raporu 5 gün içinde bağlı bulunan SGK’ya bildirmelidir. SGK verilen raporu inceledikten sonra onay verecek ve PTT şubesinden ya da e-Devlet’te tanımlı olan banka şubesinden ödeme gerçekleştirilecektir.

T.C. ile İş Göremezlik Raporu Sorgulama

E-Devlet üzerinden yapılabilen iş göremezlik rapor sorgulaması için ilk olarak T.C. kimlik no ve şifre ile sisteme giriş yapılmalıdır. Daha sonra SGK’nın e-Hizmetleri arasında yer alan “4A İşgöremezlik Ödemesi Görme” bağlantısına tıklayarak sorgulama sayfasına geçiş yapılmalıdır. Kimlik doğrulamasının ardından otomatik olarak iş göremezlik raporu ve parasının sorgulama işlemi tamamlanmış olmaktadır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
BÜLENT BÜYÜKYILDIRIM
BÜLENT BÜYÜKYILDIRIM - 12 ay Önce

Rapor parası için

Ebru bayan
Ebru bayan - 12 ay Önce

Rapor parası nasıl alınır

selehattin salamboğa
selehattin salamboğa - 12 ay Önce

sağlık raporu vıkaracam

banner99
SIRADAKİ HABER