TCMB Başkanı Uysal'dan TL Varlıkları Açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Murat Uysal, yılın ilk enflasyon raporu sunumunda açıklamalarda bulundu. TL mevduatta yüzde 20-21 civarında artış görüldüğünü kaydeden Uysal, TL'ye geçişinin hızlandığını vurguladı. İşte detaylar...

TCMB Başkanı Uysal'dan TL Varlıkları Açıklaması

2020 yılı Enflasyon Raporu sunumunda kamuoyu açıklamasında bulunan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Murat Uysal, enflasyonun yıl sonunda yüzde 8.2 seviyesinde gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini açıkladı. 2021 yılı sonuna gelindiğinde ise enflasyon rakamlarının yüzde 5.4 seviyesini göstereceğini düşündüklerini ifade eden Uysal açıklamasında, "Enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlamaya odaklı parasal duruşun ve makro politika koordinasyonunun sürdürüleceği bir çerçevede 2020 ve 2021 enflasyon tahminlerinde değişiklik yapmadık" ifadelerini kullandı.

Risk Primi Düşüşte

TCMB Başkanı Murat Uysal, makroekonomik göstergelerdeki iyileşme ve küresel gelişmelerin katkısı ile Türkiye'nin risk priminin bir önceki rapor dönemine göre belirgin ölçüde gerilediğini vurguladı. Enflasyon beklentilerinin düşük olması ve ülke risk priminin de iyileşmenin görülmesi ile uzun vadeli faizlerin düşmesini sağladığına dikkat çeken Uysal, bu sayede kredi faiz oranlarındaki gerilemenin ve iç talepteki toparlanmayla kredi büyümesinin hız kazandığını aktardı.

Reel getirinin koşullarında değişiklik ortaya koyabilen dinamik bir kavram olduğuna dikkat çeken Uysal, geçtiğimiz yıl boyunca gerçekleşen reel faizin oldukça yüksek olduğunu kaydederek, "Gelişmiş ülkelerdeki nötr faiz oranlarının da aşağıya geldiğini görüyoruz. Enflasyon görünümü ve yılsonu beklentilerimize baktığımızda reel getiride pozitif taraftayız. Türk Lirası dış şoklara karşı daha dirençli hale geldi." açıklamasında bulundu.

Dolarizasyon Azalıyor

Reel sektörde döviz borçluluğunun eridiğini kaydeden Uysal, dolarizasyondaki mevcut seviyenin yüksek olduğunu kabul etmekle birlikte 2019 Mayıs'ına göre toplam döviz mevduatlarının en yüksek yüzde 56 seviyesinden yüzde 51'lere gerilediğini ifade etti. Enflasyondaki düşüşün devam etmesi, beklentilerdeki iyileşme ve risk primlerindeki düşüşle birlikte dolarizasyondaki azalışın zamana yayılarak devam edeceğini beklediklerini kaydeden Uysal, " Geçen yılın haziran ayı sonu itibarıyla Türk Lirası mevduatlarda yüzde 20-21 artış görülürken yabancı para mevduatlardaki yükseliş yüzde 5 düzeyinde kaldı." dedi.

Kredi Büyümesi Mercek Altında

Kredi büyümesinin son dönemde iyileştiğine dikkat çeken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Murat Uysal, bireysel çapta başlayan hareketlenmenin ticari tarafta da etki göstermeye başladığını vurguladı. Bu gidişatın 2020 yılı için Türk lirası kredilerde yüzde 20'ler civarında, yabancı kredilerde de yatay bir seyir ve toplamda yüzde 15'in üzerinde büyümeye işaret ettiğinin altını çizen Uysal, "Bu, hem büyüme hem de enflasyon öngörülerimizle uyumlu. Kredi büyümesindeki kompozisyonu yakından takip ediyoruz. İhtiyaç kredilerindeki hızlı büyümeyi yakından gözlemliyoruz. Geçtiğimiz dönemlerde bunlar zaman zaman enflasyon ve cari açık üzerinde baskı yaratacak noktaya gelmişti. Gerektiğinde gerekli düzenlemeleri yapma imkânımız var." değerlendirmesinde bulundu. TCMB Başkanı Murat Uysal ayrıca Merkez Bankası binasının, İstanbul Finans Merkezi kapsamında yeni binaya taşındığını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER