Torun Bakma Maaşı Nasıl ve Nereden Alınır?

Torun bakım parası, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hak sahiplerine verilen bir devlet desteğidir. Torun bakma maaşı nasıl ve nereden alınır, kimler torun bakma maaşı alabilir sorularının yanıtları yazımızda...

Torun Bakma Maaşı Nasıl ve Nereden Alınır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardımları arasında yer alan torun bakım parası; doğum yapan ve sigortalı olarak çalışan annelerin iş yaşamından ayrı kalmamaları ve anneannelerin ya da babaannelerin çocuklara bakması için verilen bir maddi destek türüdür. İlk olarak Türk İş Adamları Derneği tarafından sunulan öneriyle gündeme gelen torun bakma maaşı daha sonra Bakanlık tarafından beğenilerek proje haline getirilmiştir. Bakanlık tarafından 2017 yılında başlatılan bu projeye göre çalışan annelerin doğum yaptıktan sonra halihazırda devam ettikleri iş hayatlarından mahrum kalmamaları ve işlerine kaldıkları yerden devam edebilmeleri amacıyla gerçekleştirilmesi amaç edinilmiştir.

Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır?

2017 yılında başlatılan bu proje kapsamında, aynı yıl içinde belirli şartları taşıyan hak sahiplerinden başvurular alınmıştır. Bu başvuruları yerine getirenlere torun bakma maaşı ödenmiş ve proje yerine getirilmiştir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen torun bakma maaşının 2019 yılında da devam edip etmediği merak edilmektedir. Projenin öncüsü konumunda olan Bakanlık'tan bu konu hakkında henüz bir duyuru yapılmamıştır. Ancak hak sahipleri önümüzdeki yıldan itibaren belirlenen başvuru şartlarını taşımaları halinde torun bakma maaşı almak için yetkili kurumlara başvuruda bulunabileceklerdir.

Torun Bakım Maaşı Almak İçin Gerekli Şartlar

Çalışan annenin iş yaşamına devam etmesi ve doğumdan sonra çocuğuna aile büyüklerinin bakması şeklinde gerçekleştirilen torun bakım maaşında da her sosyal hizmette olduğu gibi birtakım başvuru şartları bulunmaktadır. Torun bakma maaşı alabilmek için yerine getirilmesi gereken önemli şartlar mevcuttur. Fakat bu şartların en önemlisi, bakılacak çocuğun 3 yaşından küçük olmasıdır. Bunun dışında genel olarak torun bakım maaşına başvuruda bulunmak isteyen annelerin veya büyükannelerin yerine getirmesi gereken şartlar şunlardan oluşmaktadır:

  • T.C Vatandaşı olmak
  • Belirli bir ikametgah adresine sahip olmak
  • Çocuk ve ailenin aynı evde, çocuğa bakacak olan kişinin ise aynı şehirde yaşıyor olması
  • Doğum yapan annenin 18 yaşından büyük olması
  • Annenin Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) en az 360 gün prim ödemiş olması,
  • Anneni devlet kurumları hariç özel bir kurumda çalışıyor olması (SSK'lı olması)
  • Bebek bakım desteği süresince annenin işten ayrılmayacak olması
  • Annenin sahip olduğu gelirin, Bakanlık tarafından belirlenen sınırı aşmaması
  • Annenin işvereni ile akrabalık derecesinin bulunmaması,

Torun Bakım Maaşı Ne Kadar?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen torun bakım desteği, geçtiğimiz yıllarda 425 TL olarak belirlenmiştir. Bakanlık her yıl projenin tutarı ve kaç kişiye verileceği konusunda bilgileri güncellemektedir.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER