TÜİK’e Göre Bir İşçinin Geçim Maliyeti Ne Kadar? Asgari Ücret Önerisi

Türkiye İstatistik Kurumu temsilcileri, asgari ücretin tespiti için önemli olan bir işçinin aylık gıda harcama tutarını hesapladı. TÜİK, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na orta iş kolu için 2.086, ağır iş kolu için 2.331 TL asgari ücret önerisinde bulundu.

TÜİK’e Göre Bir İşçinin Geçim Maliyeti Ne Kadar? Asgari Ücret Önerisi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun görüşmeleri devam ederken, henüz mutabakata varılamayan 2020 yılı asgari ücret tutarı hakkında Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) dikkat çekici bir öneri geldi. TÜİK temsilcileri, asgari ücret tespitinde önemli bir konumu olan bir işçinin aylık gıda harcama tutarını hesapladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na bu hesaplamayla ilgili paylaşımda bulunan TÜİK, hafif iş kolu için bin 940 TL, orta iş kolu için 2 bin 86 TL, ağır iş kolu içinse 2 bin 331 TL asgari ücret önerisinde bulundu.

Geçen Sene Ne Kadar Hesaplamıştı?

Geçtiğimiz yıl da asgari ücret tutarının belirlenmesi sürecinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na önerilerde bulunan TÜİK bir işçinin asgari geçim tutarını ağır işlerde 2 bin 213 TL şeklinde hesaplamıştı. Orta işlerde bin 978 lira 80 kuruş önerisinde bulunan TÜİK, hafif işlerde ise bin 841 lira 40 kuruş olarak hesapladığı asgari geçim maliyetini Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na sunmuştu.

2018 yılında bir işçinin aylık gıda harcama tutarını bu şekilde hesaplayan TÜİK’e göre, bir işçinin geçim maliyeti, geçtiğimiz yıla oranla bu yıl yüzde 5.4 oranında arttı. Geçtiğimiz yıl yapılan görüşmelerin ardından asgari ücret 2020 TL olarak belirlenmişti. TÜİK önersine göre yaklaşık 200 lira düşük olarak belirlenen asgari ücret tutarının bu yıl ne şekilde belirleneceği merak konusu olmaya devam ediyor.

Komisyonun 3. Toplantısında Sonuç Çıkmadı

TÜİK temsilcilerinin bir işçinin gıda harcama rakamını paylaştığı ve görüşmelerde ilk rakamların telaffuz edilmeye başlandığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 3. toplantısından da sonuç çıkmadı. Türkiye’de 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret tutarının belirlenmesi görüşmelerinde yeni rakamın kesinleşmesi çalışmaları devam ediyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılında verilecek asgari ücret tutarını kesinleştirmek için üçüncü kez toplandı.

İlk toplantısını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda 2 Aralık tarihinde gerçekleştiren Komisyon, ikinci toplantısını 10 Aralıkta işçi temsilcisi Türk-İş binasında yapmıştı. Komisyon’un üçüncü toplantısı ise işverenleri temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Türk-İş, bir kişinin yaşam maliyeti olarak belirlenen 2 bin 578 liranın altındaki rakamı müzakere etmeme kararına devam ediyor. Henüz bir rakam paylaşmayan TİSK ise TÜİK'in, salt gıda harcaması hesaplamasından yola çıkıp Komisyona bir rakam sunmasını karşı çıkarak, asgari ücret tespitinde iş gücü maliyetlerinin, rekabet gücünün, yatırımların, hedef işsizlik ve hedef enflasyonun hep birlikte dikkate alınması gerektiği görüşünü ortaya koyuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER