Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'ten Ortak Açıklama! Asgari Ücret Talebi Netleşti

Son dakika! Türkiye'de doğrudan 7 milyon vatandaşı yakından ilgilendiren asgari ücret tespit görüşmelerinde sendikaların belirlediği asgari ücret talebi netlik kazandı. Sendikalar, 2 bin 578 TL'den geri adım atmayacaklarını ortak kararla duyurdu. İşte detaylar...

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'ten Ortak Açıklama! Asgari Ücret Talebi Netleşti

2020 yılında asgari ücret tutarının ne kadar olacağını belirleme görüşmeleri devam ediyor. Görüşmelere işçi kanadı olarak katılan Türk-İş, Hak-İş ve DİSK konfederasyonlarından temsilciler, Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarını değerlendirmek üzere Türk-İş Genel Merkezi'nde ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Sendikalar yapmış oldukları ortak açıklama ile 2020 yılı asgari ücret taleplerini de kesinleştirmiş oldu. Açıklamada 2 bin 578 TL talebinden geri adım atılmayacağı vurgulandı.

İnsan Onuruna Yaraşır Bir Seviyede Olmalı

Toplantı sonrasında kamuoyu açıklamasında bulunan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücretin insan onuruna yaraşır bir seviyede belirlenmesini talep ettiklerini hatırlatarak, "Türk-İş'in 32 yıldır yaptığı araştırmalar sonucu, yaşam maliyetinin daha önce 2 bin 578 lira olduğunu ifade etmiştik. 2 bin 578 liranın altında olmamak koşuluyla bu 2020 için geçerli olacağı için bunun üstünde bir rakamı değerlendirmeye alacağımızı bunun altında bir rakamı değerlendirmeye almayacağımızı ifade ediyoruz." ifadelerini kullandı. Irgat, belirlenen bu seviyenin altında karara katılmayacaklarını sendikalar olarak ortak bir şekilde ifade ettiklerini söyledi ve şu ana kadar kendilerine hükümet ya da işveren kanadından bir rakam teklif edilmediğine de dikkat çekti.

TÜİK'in Hesabı Kendisiyle Çelişiyor

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) asgari ücret tespit komisyonunun üçüncü toplantısında, asgari ücret tutarının belirlenmesinde dikkate alınan bir işçinin aylık gıda harcama tutarında çelişkiye düştüğünü açıklayan Nazmi Irgat, "TÜİK'in belirlediği rakam kendi hesabına göre çelişkilidir." dedi.

17 Aralık tarihinde gerçekleştirilen asgari ücret tespit komisyonunun üçüncü toplantısında TÜİK, hafif iş kolu için bin 940, orta iş kolu için 2 bin 86 ve ağır iş kolu içinse 2 bin 331 TL asgari ücret önermişti. Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, kurum tarafından öne sürülen bu rakamları çelişkili bulduğunu açıkladı. Bunun yanı sıra Irgat, vergi konusundaki hassasiyetlerini de yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını aktardı.

Sendikalar 2 bin 578 Lirada Israrcı

Asgari ücret tespit komisyonunun üçüncü toplantısı öncesinde komisyonun işçi ve işveren taraflarının talepleri de netlik kazanmış oldu. Türk-İş bir işçinin yaşam maliyeti olarak belirlenen 2 bin 578 liranın altındaki tüm rakamları müzakere etmeme kararı aldı. Önceki yıllardan farklı olarak asgari ücret tespitinde Hak-İş ve DİSK ile birlikte hareket eden Türk-İş'in bu kararı daha sonra tüm işçi sendikaları tarafından kabul edildi.

TİSK ise TÜİK'in sadece gıda harcaması hesaplamasından yola çıkarak komisyona rakam sunmasını eleştirdi. Asgari ücret tespitinde iş gücü maliyetlerinin, rekabet gücünün, yatırımların, hedef işsizlik ve hedef enflasyonun hep birlikte dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER