Türkiye ile ABD Ticaret Hacmini 5 Katına Çıkaracak

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ticaret hacmini 5 katına çıkarmak için iki ülke yetkilileri siyasi arenada kararlılık gösterirken, ekonomi analistleri son yıllarda iyileşme gösteren ihracatın ithalatı karşılama oranının göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye ile ABD Ticaret Hacmini 5 Katına Çıkaracak
Dünyada, ülkelerin küresel ekonomik büyümelerinin durgunlaştığı ve ticaret savaşlarının devam ettiği bu dönemde Türkiye, ihracat pazarını çeşitlendirerek son yıllarda artan siyasi - jeopolitik risklerden de mümkün olduğunca kaçınmanın yollarını arıyor. Bu doğrultuda ticaret partnerleriyle yeni anlaşmalara ve stratejik ortaklıklara uygun zemin hazırlayan Türkiye bu sayede ticaret hacmini artırmaya çalışıyor.Geçtiğimiz dönemde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  iki ülkenin ticaret hacmi hedefini 100 milyar dolara çıkararak, karşılıklı olarak ekonomik ilişkilerin daha üst seviyelere taşınmasına yönelik iradelerini dile getirmişlerdi. Türkiye ile ABD arasındaki ticaret düzeyi incelendiğinde ihracatın ithalatı karşılama oranı son 10 yıllık süreçte Türkiye lehine döndüğü görülüyor. 2017 yılı itibarıyla ihracatın ithalatı karşılama oranı %72,4'e kadar yükseldi. Geçen yıl %67,1'e gerileyen bu oran, temmuz sonunda %69,6 seviyesine çıktı.

Ticaret Hacminin Artırılacağı Sektörler Belirlendi


ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross da beş günlük Türkiye ziyaretinde karşılıklı ticaret konusunda belirlenen bu hedeflere ulaşmak ve yeni bir yol haritasının belirlenmesi için Türk yetkililer ile çok sayıda yüz yüze görüşmeler düzenledi. Bu görüşmelerden alınan son bilgilere göre iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılmasında en öncelikli alanlar olarak; tekstil, hazır giyim, mobilya, mermer, otomotiv, otomotiv yan sanayi, mücevherat, sivil havacılık, çimento, kimya, makine ve lojistik sektörleri belirlenmiş oldu.

ABD ile Türkiye arasında ortalama 20 milyar dolar seviyesinde bulunan ticaret hacminin 5 katına çıkarılması hedefinin gerçekleştirilmesi için iki ülkenin ticaret bakanları ve siyasi yetkilileri bir araya gelerek kararlılıklarını gösterdi. Bu konuyla ilgili olarak ekonomi uzmanları ise, ikili görüşme ve anlaşmalarda Türkiye'nin son dönemde iyileşme gösteren ihracatın ithalatı karşılama oranının mutlaka göz önünde bulundurularak adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

Analistler ve sektör temsilcileri orta ve uzun vadede ABD lehine olan dış ticaretin, Türkiye'nin lehine dönebilmesi açısından gelişmiş teknolojili, yenilikçi ve katma değerli ürünlerin ihracatına öncelik verilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

İhracatın İthalatı Karşılama Oranı Yükseliyor


Türkiye, geçtiğimiz yıl 167,9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken, bunun yaklaşık %5'lik bölümünü Amerika Birleşik Devletleri'ne yaptı. Yine aynı sene içinde Türkiye'nin 223 milyar dolarlık ithalat hacminde ise ABD'nin sahip olduğu payı %5,5 olarak dikkat çekti. ABD'de geçtiğimiz yıl 3 trilyon 129 milyar dolarlık ithalat ve 2 trilyon 501 milyar dolarlık ihracat yapıldığı kayıtlara yansıdı. ABD'nin ithalat ve ihracat hacminde Türkiye'nin payı incelendiğinde, Türkiye ithalatta %0,3 paya sahipken ihracatta ise %0,5 pay elde etti.

Analistlere göre Türkiye'nin ABD'ye olan ihracatı son 10 yılda kademeli olarak bir artış gösterdi. Buna karşılık ABD'den Türkiye'ye yapılan ithalat ise genellikle dalgalı bir seyir izledi. Nitekim 2010 yılı itibarıyla 3,8 milyar dolar seviyesinde olan ihracat tutarı geçtiğimiz yıl 8,3 milyar dolara kadar yükseldi. Bu yılın ocak-temmuz döneminde ABD'den yapılan ithalat 6,7 milyar dolar, bu ülkeye yapılan ihracat ise 4,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Türkiye'nin ABD'den ithal ettiği ürünlerde; hava taşıtları, demir ve çelik, mineral yakıt ve yağlar, kazan, makine ve mekanik cihazlar ile optik, tıbbi ve cerrahi cihazlar ilk sıralarda yer aldığı görüldü.
Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2019, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER