Türkiye Kendi Dijital Parası İçin Düğmeye Bastı

On Birinci Kalkınma Planı kapsamında Türkiye'de kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşması hedefiyle blok zincir tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacak. İşte yerli ve milli kripto para...

Türkiye Kendi Dijital Parası İçin Düğmeye Bastı

Türkiye'de kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşması amacı ile enstrüman çeşitliliğine gitmek amacıyla düğmeye basıldı. Buna göre Türkiye'nin ilk resmi blok zincir (block chain) tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacak. 2019 - 2023 yıllarını kapsayan On Birinci Kalkınma Planı'nda yer alan mali piyasalardaki hedefler arasında ilgi çekici bir uygulama yer alıyor. Söz konusu plan ile İstanbul'un cazip bir küresel finans merkezi olması hedefleniyor. Bunun için kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşturulması şart olduğundan, finansal aktörlerin reel sektörün finansmanındaki etkinliğini artıracak ve sektörün sermaye piyasasından ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) gözetimindeki banka dışı finansal kuruluşlardan fon kullanılması öne çıkarılacak.

Türkiye'nin Dijital Para Birimi Ne Zaman Çıkacak?

2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda yer aldığı üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından çıkarılacak dijital para için test çalışmalarının 2020 yılında başlatılması hedefleniyor. Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı ile Türkiye ekonomisi, büyüme, istihdam ve yatırımlar konusunda 2020 hedeflerini uygulamaya koymaya hazırlanıyor.

Söz konusu 2020 yılı hedefleri arasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve TÜBİTAK iş birliği ile Blockchain tabanlı bir dijital merkez bankası parası için yazılım geliştirme aşamalarının tamamlanarak test çalışmalarına başlanılması da yer aldı.

Hatırlanacağı üzere Türkiye'nin blok zincir (block chain) tabanlı bir dijital para çıkarma hedefi ilk olarak geçtiğimiz aylarda yayınlanan 2019 ile 2023 yılları arasını kapsayan 11. Kalkınma Planı'nda yer almıştı. Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda da belirtilen açıklamalara göre, bu hedefe yönelik Türkiye'nin yerli ve milli kripto para birimi için test çalışmalarının gelecek sene başlatılacak olduğu anlaşıldı.

Merkez Bankası'ndan Yerli ve Milli Kripto Para

Kripto para sektörü ve blok zincir teknolojisi, günden güne hemen hemen bütün iş sektörlerinde ve finansta inanılmaz bir gelişme sergilemeye devam ediyor. Kripto paralar sadece sektörel olarak değil, aynı zamanda ülke bazında da neredeyse dünyanın her yerine yayılmış durumda olmasıyla dikkat çekiyor. İşte bu doğrultuda Türkiye'de dijital piyasalarda yer alacak TCMB tarafından çıkarılması gündemde olan resmi dijital para birimi ile yeni hedeflerin tutturulmasını amaçlıyor.

Yayımlanan plan içinde "uluslararası ticaret sisteminde kabul görecek alternatif para ve ödeme sistemleri geliştirilmesi amacıyla ülke işbirlikleri tesis edilecek ve çalışmalar sürdürülecektir." ifadesi yer alıyor. Daha önceden yayımlanan 11. Kalkınma Planı'nın en önemli ayaklarından biri olan TCMB destekli dijital para test çalışmaları 2020 yılı itibarıyla başlayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER