Varlık Fonu 10 Milyar Dolarlık Rafinerisini Ceyhan'da Kuracak

Yeni Ekonomi Programı (YEP), kapsamında Türkiye Varlık Fonu (TVF) ilk yatırımını rafineri ve petrokimya sektöründe gerçekleştirecek. Ceyhan'da kurulması planlanan rafineri ve petrokimya fabrikası 5 bin kişiye iş imkanı sağlayacak...

Varlık Fonu 10 Milyar Dolarlık Rafinerisini Ceyhan'da Kuracak

Türkiye Varlık Fonu'nun (TVF) İstanbul Finans Merkezi'nden sonra enerji projelerine de ortak olacağı geçtiğimiz dönemde açıklanmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın kamuoyuna duyurduğu Yeni Ekonomi Programı kapsamında Türkiye Varlık Fonu ilk yatırımını rafineri ve petrokimya sektöründe gerçekleştirecek. YEP'e göre  Türkiye Varlık Fonu cari işlemler dengesini güçlendirecek, Türkiye'nin stratejik hedeflerini ve finansal piyasalarının gelişmesini destekleyecek, özel sektör işbirliklerine dayalı sabit sermaye yatırımları yapmaya devam edecek.

Adana Ceyhan'da 10 Milyar Dolarlık Yatırım

Türkiye Varlık Fonu'nun, rafineri ve petrokimya sektöründeki dış ticaret açığının azaltılması hedeflenerek Adana'nın Ceyhan ilçesinde yaklaşık 10 milyar dolar değerindeki yatırımla rafineri ve petrokimya tesisi açacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan ve 2020 ile 2022 yılları arasını kapsayan Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında Türkiye Varlık Fonu'nun özel sektör ya da yabancı sermaye iş birliklerine dayanan petrokimya, madencilik ve yerli kaynaklardan elektrik üretimi alanlarında sabit sermaye yatırımlarında yer alması planlanmıştır.

Türkiye Varlık Fonu'ndan edinilen son verilere göre, bu hedefler doğrultusunda Türkiye'nin dış ticaretteki açığını azaltmak amacıyla stratejik yatırımları gündemine aldığı ve ilk yatırımını da Adana'nın Ceyhan ilçesinde rafineri ve petrokimya fabrikası kurarak yapacağı öğrenildi.

Türkiye Varlık Fonu'nun yaklaşık 10 milyar dolar değerindeki yatırımla Adana'nın Ceyhan ilçesinde kuracağı rafineri ve petrokimya kompleksinin inşasına ise tasarım ve mühendislik çalışmalarında sona gelinmesinin ardından 2021 yılında başlanacağı bildirildi. Fabrikanın inşaat süresince yaklaşık 10 bin kişiye, faaliyet döneminde ise 5 bin kişiye iş imkanı vermesi planlandı. Projenin ileri teknoloji ve yenilikçi üretim yöntemleri bakımından dünyada sayılı projelerden biri olması ve örnek gösterilen yatırımlar arasında yer alması hedefleniyor.

Ceyhan Petrokimya Merkezi Haline Gelecek

Adana'nın Ceyhan ilçesinde Türkiye Varlık Fonu'nun 10 milyar dolar yatırım ile kuracağı rafineri ve petrokimya kompleksi, aynı zamanda Ceyhan'ın uluslararası alanda enerji merkezi olması hedefine de katkı sağlayacak. 2021 yılı itibarıyla başlatılması planlanan projeyle, bölgede petrokimya üssü ve kimya kümelenmesi geliştirebilmek için gereksinim duyulan ham maddelerin üretilmesi ve gerekli altyapı yatırımlarının da hayata geçirilmesi sağlanacak.

Türkiye'nin rafineri sektöründe ürün ithalatı geçtiğimiz 2018 yılı itibarıyla 21 milyon ton olarak kaydedildi. Petrokimya ürünlerinde ihtiyacın yüzde 80'inden fazlası ithal ediliyor. 2018 yılında bu sektörde 13 milyar dolar dış ticaret açığı verildi. Türkiye Varlık Fonu'nun rafineri ve petrokimya alanındaki yeni yatırımları ile bu alandaki dış  ticaret açığının kalıcı olarak azaltılması hedefleniyor. Söz konusu yatırımın, dış ticaret dengesine yılda 1,5 milyar dolar katkı sağlaması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2019, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER