Yeni Vergi Paketi Meclis'te Kabul Edildi! İşte Yeni Vergilendirme Düzenlemesi

Son dönemde gündemdeki tartışmaların ana konusu haline gelen yeni vergi paketi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yeni vergi döneminde sporculara uygulanan gelir vergisi kesintisi artacak, dijital hizmet vergisi ve konaklama vergisi gelecek...

Yeni Vergi Paketi Meclis'te Kabul Edildi! İşte Yeni Vergilendirme Düzenlemesi

Vergide yeni bir dönemi başlatan kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yeni vergi düzenlemesine göre, lig usulüne tabi spor dallarında en üst liglerde faaliyetlerde bulunan sporculara uygulanan gelir vergisi kesinti oranı, %15'ten %20'ye çıkarılıyor. Ayrıca Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi hariç ilk iktisap bedeli 135 bin lirasının üzerinde olan otomobiller için ayrılan amortismanın en fazla bu tutara isabet eden kısmı gider olarak yazılabilecek.

Yeni Vergi Döneminde Öne Çıkan Maddeler

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen yasa tasarısında yer alan maddelere göre dijital hizmet sağlayıcıları tarafından sunulan her türlü reklam hizmetleri Dijital Hizmet Vergisi'ne tabi tutulacak. Bu kapsamda sesli, görsel veya dijital herhangi bir içeriğin, dijital ortamda satışı ile söz konusu içeriklerin dijital ortamda dinlenmesine, izlenmesine, oynanmasına, elektronik cihazlara kaydedilmesine yönelik dijital ortamda sunulan hizmetler, Dijital Hizmet Vergisi kapsamında yer alacak.

Bu hizmetlere yönelik dijital ortamda verilecek aracılık hizmetleri de Dijital Hizmet Vergisi'ne tabi olacak. "Dijital Ortam" "Dijital Hizmet Sağlayıcıları" "hizmetin Türkiye'de sunulması" gibi kavramları tanımlayan teklifle Dijital Hizmet Vergisi'nin mükellefi ile sorumluları da belirlenmiş oldu. Buna göre Dijital Hizmet Vergisi'nin mükellefi, dijital hizmet sağlayıcıları olacak. Bu mükelleflerin Gelir Vergisi Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanunu bakımından tam mükellef olup olmaması ya da Türkiye'de bulunan işyeri veya daimi temsilcileri vasıtasıyla faaliyetlerini gerçekleştirip gerçekleştirmemeleri Dijital Hizmet Vergisi'nden sorumlu tutulmalarında bir etki göstermeyecek.

Dijital Hizmet Vergisi Oranı %7,5 Olacak

Eğer Dijital Hizmet Vergisi mükellefinin Türkiye içinde herhangi bir işyerinin, kanuni merkezinin veya ikametgahının bulunmaması durumunda Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi alacağının emniyet altına alınması amacıyla vergiye tabi işlemlere taraf olanlar ile işleme ve ödemeye aracılık edenleri verginin ödenmesinden sorumlu tutulabilecek.

Dijital Hizmet Vergisi'nin matrahından gider, maliyet ve vergi adı altında indirim yapılmayacak. Vergi, fatura ve benzeri belgelerde ayrıca gösterilemeyecek. Dijital Hizmet Vergisi oranı %7,5 olacak.

Konaklama Vergisi Geliyor

Kanun teklifinin onaylanması ile birlikte "Konaklama Vergisi" adı altında yeni bir ihdas edilecek. Bu kapsamda otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, misafirhane, kamping gibi konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti ile bu hizmetle birlikte satılmak suretiyle konaklama tesisi bünyesinde sunulan yeme, içme, eğlence hizmetleri ile havuz, spor salonu, termal gibi alanların kullanımları Konaklama Vergisi'ne tabi olacak.

Konaklama Vergisi geceleme hizmeti bedeli üzerinden %2 oranında alınacak. Cumhurbaşkanı'na bu oranı bir katına kadar artırmaya ve yarısına kadar indirmeye yetki verilecek.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER