EkonomiGündem

Ekonomimiz ders kitaplarında yer alan durumu derinden yaşayacak

Ders kitaplarında yüksek enflasyon dönemleri için "Belirsizlik artar; kısa vadecilik ağır basar. Gelecek endişesi doğar; bireyler ve firmalar uzun vadeli karar almaktan kaçınırlar" denir. Eğer enflasyon hızla aşağı çekilemez, Türkiye bir süre daha yüksek enflasyon ortamında kalırsa ekonomimiz ders kitaplarında yer alan bu durumu derinden yaşayacaktır.

Yukarıdaki iddianın sahibi Dünya gazetesi yazarı Servet Yıldırım. Deneyimli gazeteci Servet Yıldırım bugünkü köşe yazısında Avrupa Merkez Bankasının faiz kararını ve Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu bu zor dönemi ele alarak  yüksek enflasyonun  bir süre daha devam etmesi halinde ekonomimiz ders kitaplarında yer alan durumları derinden yaşayacak dedi.

Yazısında Avrupa Merkez Bankası Balkanı Legarde’nin açıklamasına yer veren Yıldırım son dönemde Merkez Bankalarının son dönemde mücadele verdiği enflasyonla ilgili olarak ünlü ekonomist Milton Friedman’ın bir sözünü aktardı: ‘’Enflasyon bir hastalıktır. Bazen toplum için ölümcül bir hastalık olabiliyor.”

Friedman’ın bu sözünden yola çıkan Yıldırım, enflasyonun toplum için öldürücü olup olmadığını bilmiyoruz ama toplumun bazı kesimlerini öldürmese de süründürdüğünü görebiliyoruz.

Özellikle sabit ücretliler ve düşük gelir grupları enflasyondan ciddi darbeler alıyorlar. Ama şirketler kesiminde de durum bilançolara yansıdığı kadar parlak olmayabilir, değerlendirmesinde bulundu.

Geleceğe dair öngörüler yapılamaz oldu

Yazınısın ikinci bölümünde Türkiye ekonomisine dair değerlendirmelerde bulunan Servet Yıldırım yüksek enflasyon nedeniyle geleceğe dair öngörüler yapılamaz hale geldiğini belirterek sapla samanın birbirine karıştığını söyledi.

Yüksek enflasyon ortamında açıklanan verilere güvenilemeyeceğini belirten Yıldırım, ‘’Hatta yanıltıcı sonuçlar çıkarılmasına yol açabiliyor. Mesela, şirketlerin bilançoları açıklandıkça cirolarda çift haneli artışlar görülüyor ve bu rakamlara bakarak her şeyin yolunda gittiği gibi bir algı oluşuyor. Ama bu algı aslında ekonomideki derin sorununun bir yansıması olarak görülmeli’’ dedi.

Daha sonra ise Yıldırım İktisat kitaplarında yüksek enlasyon dönemleri için söylenen ‘Belirsizlik artar; kısa vadecilik ağır basar. Gelecek endişesi doğar; bireyler ve firmalar uzun vadeli karar almaktan kaçınırlar’ ifadesini hatırlatarak, ”Eğer enflasyon hızla aşağı çekilemez, Türkiye bir süre daha yüksek enflasyon ortamında kalırsa ekonomimiz ders kitaplarında yer alan bu durumu derinden yaşayacaktır.” uyarında bulundu.

Yazının tamamı için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu