Bilgi Merkezi
Trend

Elektrikli otomobilde devrim! Kablosuz şarj sistemi geliyor

ABD’de elektrikli otomobil piyasasında devrim yaratacak bir proje üzerinde çalışılıyor. Kablosuz şarj sistemi adı verilen projeye göre elektrikli araçların seyir halindeyken şarj olması hedefleniyor. Eğer başarılı olunursa Kablosuz şarj sistemi 2023'de yollarda olacak.

Son yıllarda küresel iklim krizinin etkilerinin iyiden iyiye hissedilmesinin ardından otomotiv sektöründe adeta elektrikli araç devrimi yaşanıyor. İçten yanmalı araçların yerini elektrikli otomobillere bıraktığı bu dönemde birçok  şirket kaynaklarının büyük bir bölümünü elektrikli araç üretimine ayırıyor. Ancak elektrikli araçlarda en büyük sorun olan şarj konusunda ülkeler çeşitli adımlar atmaya devam ediyor.

elektrikli araç şarj istasyonu

Bu kapsamda dünyanın birçok yerinde elektrikli otomobil şarj istasyonu girişimleri atılırken ABD’den farklı bir adım geldi. Michigan Valiliği, yolda hem hareket halindeyken hem de dururken otomobillerin şarj olmasını sağlayacak  “Kamuya Açık Kablosuz Yol İçi Şarj Sistemi” projesini üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Kamuya Açık Kablosuz Yol İçi Şarj Sistemi

ABD’de ve dünyada bir ilk olan sistemin test aşamaları şu an sürüyor. Testin başarı ile gerçekleşmesinin ardından tüm ülkede kullanıma sunulmak planlanıyor.

michigan valisi Gretchen Whitmer

Kamuya Açık Kablosuz Yol İçi Şarj Sistemi projesi kapsamında açıklamalarda bulunan Michigan valisi Gretchen Whitmer, elektrikli araç üretimini artırarak ve tüketici maliyetlerini düşürerek mobilite ve elektrifikasyonun geleceğine öncülük etmeyi hedefliyoruz. Bu yüzden kablosuz bir yol içi şarj sistemi, sürdürülebilirlik bulmacasının bir sonraki parçası. Michigan’ın öncülük ettiğini ve yeni iş fırsatları ve yüksek teknolojili işler yaratmaya hazur çığır açan bu girişimleri geliştirmeye devam ettiğini görmekten mutluyum, dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu