Bilgi MerkeziGündem
Trend

Emekli olacaklar dikkat! Emeklilik dilekçesini vermeden önce bunlara bir göz atın (EYT-3600 ek gösterge)

Emekli olmak için milyonlar vatandaş gün sayarken bazı yapılan küçük dikkatsizlik nedeniyle emeklilik maaşları geç yatabiliyor ya da maaşları eksik olabilir. Sizde ağıda sıralayacağımız noktalara dikkat ederek bu yanlışlardan kurtulabilirsiniz.

Türkiye’de birçok vatandaş emeklilik için hayal kuruyor. Bazıları emeklilik dilekçesini vermek için gün sayarken bazıları da emeklilikte yaşa takılma (EYT) nedeniyle yapılacak düzenlemeyi bekliyor.

Diğer yandan emeklilik dilekçesini vermeden önce bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Deneyimli gazeteci Noyan Doğan emeklilik ve EYT ile ilgili çok sorulan soruları köşe yazısında cevapladı. Sizde bu cevaplara bakarak emeklilik sürecini hızlandırabilir ve emeklilik maaşınızı yükseltebilirsiniz.

İşte emeklilik ve emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ile ilgili en çok sorulan sorular ve cevapları

Soru: 2020’nin ekim ayında öğretmenlikten emekli oldum. 3600 ek gösterge yasası çıkacak mı, yararlanabilecek miyim? Çıkarsa emekli ikramiyesi ile emekli maaşım artacak mı?

Cevap: 3600 ek gösterge konusunda çalışmaların sonuna gelindi. Açıklamalara göre temmuz ayında düzenleme yapılacak. 3600 ek gösterge sizin gibi emekli olanların ikramiyelerini etkilemeyecek. Emekli olmuş ve ikramiyesini almış memurlar yeni düzenleme yapıldığında ikramiye farkı almayacak ama emekli maaşları artacak. 3600 ek gösterge emeklilerde aylık 700 lira ile 800 lira arasında bir artış yaratacak.

Soru: 1976 doğumluyum. Sigorta girişim 1 Şubat 2001. Bazı dönemler çalışmadım. 1.150 gün prim eksiğim var. Eksik primlerimi isteğe bağlı ödeyerek, emekli olabiliyor muyum?

Cevap: İsteğe bağlı sigortalı olup, SGK’ya prim ödeyerek, 1.150 gün prim eksiğiniz tamamlayabilirsiniz. Ayrıca askerlik borçlanması da yaparak, eksik primlerinizi tamamlayabiliyorsunuz.

Soru: 1978 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 1996. Sigorta prim gün sayım 7100. 25 yıllık sigortalılık süremin dolmasına az kaldı. EYT’den yararlanabilecek miyim, ben de kapsam içine girip, emekli maaşı alabilecek miyim?

Cevap: Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir çalışma yapılacak ancak son bilgilere göre 2023’in başında bu konuda bir düzenlemeye gidilecek. Ancak düzenlemenin nasıl olacağı, kimleri kapsayacağı henüz netlik kazanmadı. Yine de sigorta başlangıcı 1999 öncesi olanlar, prim gün sayısını ve çalışma yılını dolduranlar emeklilikte yaşa takılıyorlar. EYT için yaş şartı getirebilirler. Yaşınız 44 olduğundan EYT’den yararlanamayabilirsiniz.

Soru: Eylül 1999’dan önce sadece 6 günlük bir sigortalılığım var. EYT çıkarsa yeterli olur mu? Bu sigortalılığım staj değil, normal çalışma. Ferhat D.

Cevap: 6 günlük sigortalılıkla emekli olunmaz ve EYT de çıksa yararlanamazsınız. Ya yeniden sigortalı olarak çalışacaksınız ya da isteğe bağlı sigortalı olup gerekli prim gün sayısını ve çalışma yılını doldurup, emekliliğe hak kazanacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu