Emekliler İntibak Düzenlemesi Ve Bayram İkramiyesinde Artış İstiyor

Banka Haberi - Milyonlarca kişi sürekli olarak gündemde olan EYT düzenlemesi ile yatıp kalkıyor. Gözü kulağı intibak yasasında olan 5 milyona yakın kişi EYT den gelecek habere odaklandı. 2000 yılı öncesi ve sonrasında emekli olanların maaşları oldukça fazla fark ediyor. Yarı yarıya oluşan fark nedeni ile Emekliler Derneği Hukuk Müşaviri yapmış olduğu açıklamada “İntibak yasasının EYT ten önce çıkması gerekiyor. Yoksa bu onlar için hayal kırıklığı olur” ifadesini kullandı.

Emekliler İntibak Düzenlemesi Ve Bayram İkramiyesinde Artış İstiyor

Bankahaberi.com

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün tarafından yapılan açıklamanın devamında "EYT, emekli aylıklarına zam oranının yüzde 30'a yükseltilmesi, en düşük aylığının 5 bin 500 liraya çıkartılması adımları, intibak düzenlemesi ve bayram ikramiyesindeki artışla taçlandırılmalı." ifadelerini kullanarak intibak yasasına dikkat çekti.

Ergün, yapmış olduğu açıklamanın devamında Cumhurbaşkanı tarafından emekli aylıkları için yapılan zam oranının yüzde 30 ve en düşük emekli aylığının ise 5 500 liraya çıkmasını memnuniyet ile karşıladığını ifade etti.

Yapılan yazılı açıklamada, TÜED hem emekli aylıklarına ilave zammın yapılması hem de en düşük emekli maaşlarının yükseltilmesi taleplerini ön plana çıkmasını anımsatan Ergün, açıklamalarına şunları ilave etti.

"Emekli aylıklarına yapılan zammın yüzde 30’a çıkarılması ve 3 500 lira olan en düşük emekli aylığının 5 500 liraya yükseltilmesinin olumlu buluyorum fakat eksik görüyoruz. EYT kapsamında yapılan zam oranlarının yüzde 30’a çıkarılması ve en düşük emekli aylığının 5 500 lira çıkarılması adımlarının daha da taçlandırılarak intibak düzenlenmesi ve bayram ikramiyesin de arttırılması gerekir. Zira milyonlarca emekli vatandaş intibak düzenlenmesinin EYT ile düzenlenmesi için TBMM’ye sunulmasını bekliyor. Buradan gelecek müjdeye dört gözle bekliyor. Bu adımın atılmasını bekliyoruz. 2000 yılından sonra emekli olanlar rahat bir nefes alabilir”

Maaşlarda Yarı Yarıya Fark Bulunuyor

EYT ile ilgili düzenlemenin intibak yasası çıkmadan uygulanmaya konmasını doğru bulmayan Yazıcıoğlu, EYT konusunda hayal kırıklığı yaşanacak ve ellerinde az miktarda maaş geçecektir. 2000 yılından önce emekli olan ile sonrasında emekli olanlar arasında yarı yarıya maaş farkı olacaktır İfadesine yer verdi.