Bilgi MerkeziGündem

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorunu çözülüyor mu? Bakan Bilgin açıkladı

Bir süredir gündemde olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorunu çözülüyor mu? Bakan Bilgin açıkladı. İşte Bakan Bilginin EYT açıklaması.

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından yaptığı açıklama ile birlikte 3600 ek göster sorunu çözülmüş oldu. Şimdi ise sırada Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorunu var. Erdoğan’ın bugünkü açıklamasının ardından herkesin kafasından aynı soru var, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorunu çözülüyor mu? Bakan Bilgin açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT konusunda açıklamada bulundu

EYT’de son durum, EYT çıkacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün açıkladığı 3600 ek gösterge açıklamasının ardından emeklilikte yaşa takılan milyonlarca kişi Erdoğan’ın EYT ile de ilgili açıklamada bulunmasını bekledi ancak olmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında EYT konusunu es geçti. Ancak yaklaşan 2023 yılı seçimleri ve AKP’nin oy oranlarının düşmesi ile birlikte EYT sorununun çözülebileceği belirtiliyor.

EYT’de son durum EYT çıkacak mı

Geçtiğimiz günlerde ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT ile ilgili olarak, “EYT sorunu ile ilgili konular da gündemimizde, çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye’nin çalışanlarının her problemi ve her sosyal sorunu bizim çözmemiz gereken sorundur ve bunların çözümü bizim görevimizdir’’ açıklamasında bulundu.

EYT nedir? EYT kimleri kapsıyor?

Peki gündemi bu kadar meşgul eden EYT nedir? EYT kimleri kapsıyor? İşte yanıtlar.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olup, emeklilik için gereken yaş dışındaki sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını sağlamış olanları tanımlamak için kullanılan ifadedir.

Çalışma Bakanlığı bu konuda çalışmalarını yapıyor

Diğer yandan EYT ile ilgili açıklamada bulunan AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş şu ifadeleri kullandı:

“Yasanın çıkma tarihinden itibaren bunlar oluyor” dense daha doğru olurdu. 1999 yılında çıkan yasa 19 yıl öncesine gitti. 11 yıl uygulama süresi vardı. Tam 20 yıl önceden yaşla ilgili sorunu ortaya çıkarmış oldu. Şimdi bu EYT’de 1999 yılının öncesini mi alacağız, yoksa daha sonrasını mı alacağız. Bir rivayete göre kendini EYT’li hisseden 7 milyon kişi var diyorlar. Onun ne olduğunu tam bilmiyoruz. Çalışma Bakanlığı bu konuda çalışmalarını yapıyor.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'tan EYT açıklaması

Bizim bu konuda parayı ödeyecek kurumla parlamento arasında uyum sağlanamadığı takdirde büyük bir sorun ortaya çıkabilir. Çünkü analizini yapmadan kanun çıkarırken Hazine ve Maliye Bakanlığını çağırırız, ilgili kurumları çağırırız. Her bir kanun maddesinin parasal kısımları olduğu takdirde her birinin etki analizini, bütçeden ne gibi imkanlar ortaya çıkabileceğini, hangi kaynaktan temin edileceğine bakarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu