En düşük emekli maaşı ne kadar oldu? BAĞ-KUR, SGK Emekli Maaşları

Emekli maaşları günlerdir gündemde yerine korurken, Aralık ayın enflasyon verilerinin açıklanması ile 2023 yılı için emekli maaşlarına yapılacak zamda belli oldu. Emekli maaşlarında refah payının da dikkate alınacağı dile getirilirken, emeklilerin de beklentileri arttı. En düşük emekli maaşı ne kadar sorusunun cevabı aranıyor.

En düşük emekli maaşı ne kadar oldu? BAĞ-KUR, SGK Emekli Maaşları

Bankahaberi.com Özel Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tüm milletime memur, memur emeklileri ve diğer tüm emeklilerimize maaşlarında yüzde 25 zam yapılacağının müjdesini veriyorum” ifadesini kullandı. Bir önceki yıl emekli maaşı 3 500 lira iken yüzde 25 olarak verilen zam ile en düşük emekli maaşı 4 375 liraya yükselmiş oldu.

Emekli maaşlarına yapılacak zam, TÜİK tarafından 3 Ocak Salı günü açıklanan Aralık ayının enflasyon rakamları ile belirlenmiş oldu. Milyonlarca SGK ve BAĞ-KUR emeklisi 2023 yıl için emeklilere yapılacak zammı merak ile beklerken, enflasyonun yanı sıra refah payı da ön plana çıktı. Başkan tarafında yapılan açıklamada, sözleşmelilere kadro programındaki açıklamaları öne çıktı. Memur ve memur emeklilerinin yanı sıra tüm emeklilere maaşlarda yüzde 25 oranında zam yapılacağını belirtmişti. Bu oranın yüzde 30 a çıkarılarak yeni güncelleme yapılacağının sinyalini de vermiş oldu.

2023 Yılı Yeni Emekli Maaşları

En düşük esnaf emeklisinin alacağı emekli maaşı 5.245 TL
SGK 2000 öncesi emekli maaşı 6.083 TL
BAĞ-KUR esnaf emekli maaşı 5.245 TL

Zam Farkları Ne Zaman Yatacak?

2023 yılı için emeklilere yapılan zamlı maaşların farkları Ocak ayında maaşlara yatırılması gerekiyor. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından yapılan açıklamada Aralık ayı enflasyon oranı basına yansıtıldı. Verilen bilgilere göre Aralık ayı enflasyonu yüzde 1,18 oranında artarken, yıllık bazda yüzde 64,27 oranında gerçekleşti.

Oraya çıkan enflasyon verilerinden sonra memur ve memur emeklileri için refah payı da dâhil olmak üzere yeni güncelleme ile yüzde 25’den yüzde 30’a çıkarılmış oldu. Bu oranlar göz önünde tutularak son güncelleme ile en düşük emekli maaşı 5 500 lira olarak gerçekleşirken, en düşük memur maaşı ise 7 901 lira oldu.

Yapılan son güncellemenin ardından en düşük emekli maaşı 5.500 TL olurken, en düşük memur emekli aylığı 7.901 TL oldu.