Bilgi MerkeziEkonomiGündem

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG)’dan üç haneli enflasyon verisi

Son dönemde Tuik’in tartışmalı verileri sonrası akademisyenler tarafından enflasyon oranlarını hesaplamak için kurulan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) mart ayı enflasyon verisini açıkladı.

Türkiye’de artan enflasyon sebebiyle yediden yetmişe tüm kesim ekonomi verileriyle haşır neşir olmaya başladı.En önemli ekonomik veri ise memur maaşında emekli maşına kadar bir çok veriye etki eden enflasyondur.Enflasyon verisini kamu adına hesaplamak ve kamu oyuyla paylaşmaya yetkili olan kurum ise Türkiye İstatistik Kurumu’dur.Tuik bu verileri Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) adını altında hazırladığı bülten ile açıklamaktadır. Son dönemde Tuik’in tartışmalı verileri sonrası akademisyenler tarafından enflasyon oranlarını hesaplamak için kurulan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) mart ayı enflasyon verisini açıkladı.

Üç haneli enflasyon verisi

Herkesin gözü kulağı saat 10.00’da Tüik tarafında açıklanacak 2022 mart ayı enflasyon oranında iken ENAG Tüik’den önce kendi hesapladığı enflasyon verisini açıkladı.

ENAG twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre, Tüketici Fiyat Fiyat Endeksi (E-TÜFE) mart ayında yüzde 11.93 arttı. E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı ise yüzde 142.63 olarak gerçekleşti.

Özellikli ürün grubu enflasyon hesaplamasına göre, TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en fazla aylık düşüş eksi yüzde 1,41 ile Lokanta ve Oteller en fazla yükseliş ise yüzde 78,44 ile sağlık kaleminde kaydedildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu