EkonomiEkonomi Sözlüğü

Enflasyon nedir? Enflasyon türleri nelerdir?

Günlük hayatımızda en çok karşımıza çıkan biriside enflasyondur. Enflasyon en basit haliyle fiyatlar genel seviyesindeki sürekli artıştır.

Bu tanımda geçen artış enflasyon sepetindeki genel artışı ifade etmektedir. Tek bir mal veya ürünün fiyatındaki artış veya azalış kastedilmemektedir. Enflasyon ülkemizde Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanmaktadır.

Enflasyon türleri

3 çeşit enflasyon türü vardır bunlar; yüksek enflasyon (dörtnala enflayon), ılımlı enflasyon (sürünen enflasyon) ve hiperenflasyondur.

Ilımlı enflasyon (sürünen enflasyon): Ilımlı enflasyon veya diğer adıyla sürünen enflasyon fiyat artışlarının sınırlı kaldığı durumlar için kullanılan tabirdir. Bu tür enflasyon ekonomi için sıkıntı yaratmaz

Yüksek enflasyon (dörtnala enflasyon): Yüksek enflasyon veya diğer adıyla dörtnala enflasyon yıllık fiyat artışlarının %1000’i ya da aylık bazda %50’leri aşmalası halinde oluşan enflasyon türüdür. Bu türden bir enflasyon ekonomide yıkıcı etkiler bırakabilir. Yüksek enflasyonun (dörtnala enflasyon) yaşandığı ekonomilerde genellikle dolarizasyon da eşlik eder.

 Hiperenflasyon: Hiperenflasyon ise yüksek enflasyonun daha derinleşmiş halidir. Genellikle savaş veya savaş ihtimalinin olduğu ülkelerde görülür. Örneğin, ikinci dünya savaşı sonrası Almanya’sı gibi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu