BankalarEkonomiGündem

Enflasyon oranları Körfez bankalarının karlarını eritti

Türkiye’deki yüksek enflasyon oranları bankaların karlarını eritmeye devam ediyor. Özellikle Körfez ülkeleri bankaları Türkiye’deki operasyonları nedeniyle ciddi zararlar yazdı. İşte detaylar.

Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon yediden yetmişe tüm kesimleri etkilemeye devam ediyor. Bankalar nominal olarak yüksek miktarlarda karlar açıklasa da yüksek enflasyon oranları nedeniyle reel olarak karları düşüyor. Bu gelişme sonrası geçtiğimiz günlerde Garanti BBVA hiperenflasyon muhasebesine geçilmesi çağrısında bulunmuştu.

İlk adım Garanti BBVA’dan, Hiperenflasyon muhasebesi geçti

Fitch Körfez bankalarının Türkiye'deki enflasyon oraları nedeniyle zarar ettiğini açıkladı
Fitch Körfez bankalarının Türkiye’deki enflasyon oraları nedeniyle zarar ettiğini açıkladı

Körfez bankaları Türkiye operasyonları nedeniyle zararda

Öte yandan yüksek enflasyon yerli kuruluşlar kadar yurt dışı merkezli kuruluşları da etkiliyor. Özellikle Körfez bankaları Türkiye’deki faaliyetleri nedeniyle ciddi zararlar yazdı. Konuya ilişkin açıklama da bulunan kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’deki gittikçe kötüleşen ekonomik koşulların bankaları etkilediğini belirterek Türkiye’de şubesi olan Körfez bankalarının 2022’nin ilk yarısındaki net zararı 950 milyon dolar olduğunu söyledi.

Fitch Türkiye’de 2022’nin ikinci yarısı ve 2023’te enflasyonun yavaşça azalmasıyla birlikte bu bankaların zararlarında da benzer bir azalma görmeyi beklediklerini belirtti.

BBC Türkçe zarar eden Körfez bankalarını açıkladı
BBC Türkçe zarar eden Körfez bankalarını açıkladı

Öte yandan benzer bir haberi köşesine taşıyan BBC Türkçe en fazla zarar eden bankaların Birleşik Arap Emirlikleri’nden NBD ve KFH olduğu açıklandı. Yine aynı habere göre bu iki bankanın yanı sıra Burgan Bank’ın da Türkiye’deki zararı, toplam kârlarının yüzde 15’inden fazlasını oluşturdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu