EkonomiGündem

Enflasyon tahminleri gelmeye başladı, TÜFE’de adım adım üç haneye

3 haziranda açıklanacak enflasyon oranlarına günler kala enflasyon oranlarına ilişkin tahminlerde gelmeye başladı. Tüfe adım adım üç haneye doğru.

Enflasyon oranları Türkiye’de artmaya devam ediyor. Son açıklanan enflasyon verisi ile yıllık TÜFE yüzde 70’lere dayanmıştı.

Daha önce aylık tahminlerini paylaşan Dünya gazetesi yazarı Alaattin AKTAŞ son tahmininde paylaşarak altı aylık enflasyon tahmini serisine noktayı koydu.

Dünya gazetesi yazarı Alaattin AKTAŞ mayıs ayı enflasyon tahminini açıkladı

Bu son tahminim

Son tahminini mayıs ayı için yüzde 7,5 olarak açıklayan AKTAŞ beş aylık artışı yüzde 42 yıllık artışı ise yüzde 81 olarak açıkladı. Diğer yandan Aktaş gıda enflasyonunu da yıllık yüzde 115 olarak tahmin ettiğini açıkladı.

Alaattin AKTAŞ yazısında şunlara değindi:

Mayısla birlikte altıncı tahminim yaptığımı belirttim. Aylık enflasyon tahmini yapmaya da mayısla birlikte son veriyorum. Bundan sonra aylık enflasyon tahmini yapmayacağım.

İlk tahminim aralık ayı için yapmış ve yüzde 13,5-15,5 arasında ve ilk bakışta çoğu kişinin “O kadar da olmaz” diye yaklaştığı bir tahminde bulunmuştum. TÜİK’in açıkladığı oran da yüzde 13,58 oldu.

Ocak ayı için de başlangıçta yaptığım tahmin 2022’ye ilişkin madde ağırlıklarını dikkate alarak yüzde 12’ye revize ettim. Açıklanan oran yüzde 11,10 oldu.

Şubat ayını yüzde 5 olarak tahmin ettim, yüzde 4,81 ile bu tahminime çok yakın bir oran açıklandı.

Mart ayı tahminim yüzde 9,5-10 aralığında yazdım. Bu sefer açıklanan oran yüzde 5,46 ile benim tahminimin çok altındaydı.

Nisanda ise benim yüzde 6,0-6.5’lik tahminime karşılık gerçekleşen oran yüzde 7.25 oldu.

Mayıs için yaptığım yüzde 7,5’lik tahminle de bu tahmin serisine nokta koyuyorum

Yazının tamamını okumak için Mayıs enflasyonu yüzde 7.5 dolayında görünüyor

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu