Bilgi MerkeziGündem

EPDK Başkanı Yılmaz açıkladı: Elektrikli araç şarj istasyonu lisansları verilmeye başladı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz merakla beklenen açıklamayı yaptı. Türkiye’de elektrikli araç şarj istasyonu lisansları verilmeye başladı.

Dünyada trend olan elektrikli araçlarla ilgili olarak Türkiye’de gerekli düzenlemeleri hayata geçiriyor. Geçtiğimiz günler çıkarılan yönetmelikle birlikte elektrikli araç şarj istasyonu lisansı alma şartları belirlenmişti. Bugün ise EPDK Başkanı Yılmaz elektrikli araçlar için Türkiye’deki ilk şarj ağı işletmeci lisanslarını verdiklerini duyurdu.

10 elektrikli araca bir şarj ünitesi düşüyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu başkanı Mustafa Yılmaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘’Yerli otomobilimiz, TOGG’un yaratacağı ivmelenmeyle, şarj istasyonlarının sayısında da bir artış gerekeceği ortada. Dünya ortalamalarına baktığımızda her 10 elektrikli araca bir şarj ünitesi ihtiyacını görüyoruz. 2030’da 1 milyonun üzerinde elektrikli araç sayısına ulaşacağımız öngörüldüğünde, en az 100 bin civarında şarj ünitesi ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu anlamda güçlü bir şarj ağı altyapısı, elektrikli araç ekosisteminin gelişmesi için olmazsa olmaz.” yorumunda bulundu.

Diğer yandan elektrikli şarj istasyonu yönetmeliğinden sonra yoğun ilgiyle karşı karşıya kaldıklarını belirten Yılmaz, “Yatırımcılarımızın bu alana yoğun ilgisini görüyor ve memnuniyetle karşılıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan hibe paketinin de bu alana olan ilginin artmasını sağladığını belirtmek isterim. Gerek bizim düzenlemelerimizle gerekse de açıklanan hibe paketiyle, özellikle hızlı şarj altyapısının yaygınlaştırılmasına yönelik çaba gösteriliyor.” ifadelerini kullandı.

Yakıt maliyeti 3’te 1

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu başkanı Mustafa Yılmaz elektrikli araçlarla beraber maliyetlerin düşeceğini belirterek, ‘’Mevcut fiyatlarla, elektrikli araçların evden şarj edilmesi halinde oluşan yakıt maliyeti, benzin ve dizel yakıtlı araçların yakıt maliyetinin yaklaşık üçte biri seviyelerinde.” açıklamasında bulundu.

İlk etepta 5 adet lisans başvurusunu değerlendirdik

Yılmaz, yapılan başvurular arasından ilk etapta 5 adet başvuruyu değerlendirdiklerini belirterek, “Kurumumuzca yapılan düzenlemeler kapsamında, şirketler alacakları şarj ağı işletmeci lisansı ile şarj ağı işletebilecek. Kurulumuzda ilk etapta dosyalarını tamamlamış 5 adet lisans başvurusunu değerlendirdik ve ilk lisanslarımızı verdik. Şarj ağı işletmeci lisansı sahipleri, elektrikli araç kullanıcılarına, kendi kuracakları ünitelerle hizmet sunabilecekleri gibi sertifika vermek yoluyla, bir nevi akaryakıt sektöründeki bayilik sistemine benzer bir şekilde de hizmet götürebilecek. Burada sertifika sistemi üzerinden küçük ölçekli yatırımcılarımıza da çeşitli iş modellerinin ve fırsatların doğuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu