EkonomiGündem

Eski TÜİK Başkanından TÜİK çalışanlarına ağır eleştiri: Hiç utanmıyor musunuz?

2011-2016 yılları arasında TÜİK Başkanlığı yapan Birol Aydemir son dönemde yaptığı çarpıcı açıklamalara bir yenisini daha ekledi. Eski Başkan Aydemir, TÜİK çalışanlarına, hiç utanmıyor musunuz? dedi. Devamı haberimizde.

Türkiye’de mayıs ayı enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından tartışmalar bitmiyor. Bir yandan TÜİK’in şeffaflığı bir yandan madde sebep uygulamasının kaldırılması derken tartışmalar durmak bilmiyor.

Öte yandan bu tartışmalara Eski TÜİK başkanı Birol Aydemir’de katıldı. Geçtiğimiz gün T24’ten Candan Yıldız’a konuşan Aydemir, hangi veriye bakılırsa bakılsın TÜİK’in verileriyle örtüşmediğini belirterek “TÜİK’e inanmıyorum, suç işliyor” açıklamasında bulunmuştu. Eski Başkan Aydemir bugün bu açıklamalarına bir yenisini daha ekledi.

Hiç utanmıyor musunuz?

Eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir bu sefer eleştirilerinin dozunu artırarak direk TÜİK çalışanlarını hedef aldı. Aydemir, ‘’Şimdiki memurlar kendisini iktidarın memuru olarak görüyor. Sizin maaşınızı bu millet vergileriyle ödüyor. Hiç utanmıyor musunuz?” dedi.

Büyüme ve istihdam oranları iktidarın performansını gösterir

Diğer yandan Aydemir büyüme ve istihdam oranlarının iktidarın performansını gösterdiğinin altını çizerek, “Bu performansı ölçecek kurumun iktidardan bağımsız olması gerekmez mi? Bu nedenle istatistik kurumlarının bağımsızlığı merkez bankalarının bağımsızlığından bile daha önemlidir” ifadelerini kullandı.

Aydemir açıklamalarının devamında kendinden önceki TÜİK Başkanlarının Bakanlar Kurulu tarafından atandığına ve 5 yıl boyunca görevden alınamadığına dikkat çekerek, ‘’Benden sonra başkanlar cumhurbaşkanı kararıyla görevden alınır oldu. Bir kurum bağımsızlığını yitirdiyse gelen talimatlara göre hareket eder. Birisi talimatınıza uymadıysa yarın görevine son verir hale gelirsiniz. Bakkalda çıraklık yapan birisini de artık başkan yapabilirsiniz. Kurumların iyi işlemesi için olmazsa olmaz iki özelliği şeffaflık ve hesap verilebilirlik olmalıdır.’’ açıklamasında bulundu.

Kaldırma gerekçeleri gerçeği yansıtmıyor

Aydemir, TÜİK’in daha önceki enflasyon raporlarında yayımladığı ancak mayıs ayı enflasyon raporunda Eurostat’ın normlarını gerekçe göstererek madde sepeti fiyat listesini yayımlamaması ile ilgili olarak ise ‘’TÜİK insanların bu kalemlere bakıp eleştirmesinden rahatsız oluyordu. Madde sepetinin açıklanmasını o yüzden durdurdular. Oysa ne kadar şeffafsanız yaptığınız işten o kadar eminsiniz, hesap verebilirsiniz demektir. Kaldırma gerekçeleri gerçeği yansıtmıyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu