Ev Alırken ve Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli? Nasıl Ev Alınır ve Kiralanır?

Ev alırken veya kiralarken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Evler insanların barınma, yaşam ve sosyal alanlarıdır. Birçok insan gününün büyük bir kısmını evlere geçirmekte, hatta bazıları için ev bir iş yeri olmaktadır.

Ev alırken veya kiralarken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Evler insanların barınma, yaşam ve sosyal alanlarıdır. Birçok insan gününün büyük bir kısmını evlere geçirmekte, hatta bazıları için ev bir iş yeri olmaktadır. Bu nedenle ev tercihi yaparken göz önünde bulundurulması gereken önemli konular vardır.

Neden Evlerde Yaşamaktayız?

İnsan, yapısı gereği korunmaya ihtiyacı olan bir varlıktır. Bununla birlikte sosyal yönü olan insan, aile kavramı içerisinde varlığını devam ettirir. Sosyal bir varlık olan insan aile fertleri ile bir arada yaşamak, birbirini korumak, ihtiyaçlarını karşılamak ve iletişim halinde olmak durumundadır. Bu durumun en iyi yansıdığı yerler de evlerdir.

Yeme, içme, barınma, dinlenme gibi birçok temel ihtiyaçların yanında misafir, spor, film, toplantı, davet gibi birçok sosyal faaliyetlerin de merkezi konumundadır. Tüm bunlar göz önüne alındığında evin bireyler için önemi günümüzde daha da belirginleşmektedir.

Ev Alırken ve Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev almadan ya da kiralamadan önce bazıları ayrıntılı bir araştırma yaparken bazıları ise üstünkörü davranır, belli başlı konuları inceler ve neticeye varır. Ama eve geçtikten sonra birçok sorun yaşanabilmektedir. Eve taşındıktan sonra karşılaşılan sorunlar bazen pişmanlık uyandırabilmektedir. Bu yüzden nasıl ev alınır ve kiralanır konuları önemlidir.

Evi Seçeceğiniz Semt Önemli

Evle birlikte yaşanacak mahalle, semt de hayatınızı etkileyecektir. Gelir durumunuza göre semt seçmek makul olacaktır. Ev fiyatları ve kira ücretlerini belirleyen en etkili durumların başında semt gelmektedir. Yine mahallede alışveriş yapacağınız market, fırın, pastane gibi yerler de semte bağlı fiyatlar sunacaktır.

Mahallenin bir diğer önem arz eden konusu da güvenlikli olmasıdır. Hırsızlık, kapkaç, suç oranlarının yüksek olduğu, çocuklar için güvenli olmayan, akşamları aile fertlerinin güven içinde eve gidip gelemediği semtler tercih edilmemelidir.

Evin Cephesini Güney Seçin

Kışların soğuk geçtiği bir şehirde yaşıyorsanız evin cephesini mutlaka güney seçin. Çünkü ülkemizde güneş yıl boyunca güneyden bizleri ısıttığı için gün içerisinde güney cepheli evler güneşten daha fazla yararlanacaktır ve bütçenize büyük destekleri olacaktır. Özellikle de mevsim geçişlerindeki evin ısısında yaşanacak değişimde, en az etkiyi güney cephesindeki evler yaşayacaktır

Evin Isıtmasında Merkezi Sistem Seçin

Kombili evlerde yaktığınız kadar ödersiniz. Ama ekonomik olarak tasarruf tedbiri uygulama ihtiyacı hissedildiğinde kombi az yakılır. Bu şekilde de ısınma konusunda zayıflık yaşanacaktır. Bununla birlikte alt ve üst komşularınızın kombiyi yakması, yakmaması, bazı odaları kapatması da sizin evinizin ısısını etkileyecektir.

Merkezi sistem bir ev tercih edildiğinde evinizin ısı durumu daha yüksek olacaktır. Ekonomik olarak da sizin için karlı olacaktır. Tüm binanın yanıyor olması bina sıcaklığı ile birlikte evinizin ısısını da etkileyecektir.

Elektrik Tesisatı Sağlam ve Güvenli Olmalı

Sağlam ve güvenli olmayan bir elektrik tesisatı işlerinizin aksamasına neden olacak, devamlı gidip gelen bir elektrik sistemi cihazlarınızı da bozabilecektir. O yüzden sağlam ve güvenli bir elektrik tesisatı evler için vazgeçilmezdir. Yangın riskinin de olduğunu bildiğimiz bir tesisatın olduğu evler tercih edilmemelidir. Ayrıca evden uzaklaştığınız günlerde tesisatı bozuk evde elektrikler kesilebilir. Bu da buzdolabı ya da devamlı elektrikle çalışan cihazlarınızın durmasına neden olacaktır. 

Giderler Koku Yapıyor Mu?

Evdeki lavabo, banyo ve tuvalet giderlerinin de sağlam ve düzgün çalışır halde olması gereklidir. Devamlı arıza çıkaran bir tesisat evi yaşanmaz hale getirir. Evinizde tadilat ve tamirat işleri bitmez. Ayrıca giderleri düzgün olmayan evlerde çok kötü bir koku oluşacaktır. Bu da evi yaşanmaz hale getirecek, sizi pişman edecektir.

Asansör Olmalı

Evde sadece sizler yaşamayacaksınız, misafiriniz, akrabanız, anne babanız da gelecektir. Özellikle yaşlılar için asansör bulunması uygun olacaktır.

Ev Alma Komşu Al

Günümüzde komşuluk ilişkileri ne yazık ki çok azalmış durumda. Belki de bunun sebeplerinden birisi komşularla yaşanan olumsuz durumlardır. Kötü komşu insanı hayattan da bezdirir, evden de soğutur. O yüzden sağlıklı ilişkiler kurulabilecek komşuların varlığı önemlidir.

Evi Alım veya Kiralama İşlemleri Net Olmalı

Evi almaya ya da kiralamaya karar verdikten sonra, hatta taşındıktan sonra bile birçok arıza, masraf veya sıkıntı çıkabilmektedir. O yüzden her şeyin öncesinde sorulması ve netleştirilmesi sağlıklı olacaktır. Ev alırken ya da ev kiralarken kira artış oranı, bina aidatı, emlakçı komisyonu net olmalıdır. Ev alırken ve kiralarken gerekli belgeler eksiksiz doldurulmalı, senet imzalanmalıdır.