Evde Bakım Parası Alanlara Zam Yapılacak! Sosyal Yardımlar Kaç TL Oldu?

Evde bakım parasındaki güncel gelişmeler ve dahası gözler önüne seriliyor. Öyle ki 2023 yılında evde bakım parasına kaç TL zam yapılacak? Sosyal desteklerdeki son durum paylaşıldı.

Evde Bakım Parası Alanlara Zam Yapılacak! Sosyal Yardımlar Kaç TL Oldu?

Evde bakım destek ödemesi, kendi ihtiyacını gideremeyen vatandaşlar için oldukça önemli. Bu sene evde bakım yardım parasına zam yapıldığı haberi iletildi.

2023 Ocak evde bakım parası yatan iller merak edilen konular arasında yer alıyor. Düzenli olarak hesaplara yatırılan evde bakım parası ödeme tarihleri merak ediliyor.

Geçtiğimiz yıl 3 bin 336 Türk Lirası olarak ödenen evde bakım maaşına yeni yıl zammı resmen geldi. Evde bakım parasına, memur maaşları dikkate alınarak zam uygulandı. Bu gelişmenin ardından evde bakım parası alanlar Ocak ayı ödemelerinin kaç lira olduğunu da merak etmeye başladı.
Bakıma muhtaç, engelli ve ağır hastaların bakımını üstlenenlere her ay düzenli şekilde ödenen evde bakım parası yardımından binlerce vatandaş yararlanıyor.

Evde bakım yardımı, engelli bireylerin öncelikle aile yanında desteklenmeleri düşüncesiyle 2006'da başlatıldı. Bu yardımla bakıma ihtiyaç duyan ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayanlara destek olunması amaçlandı.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR 2023?

Evde bakım parası başvurusu yapacak vatandaşların şu 3 kritere sahip olması gerekiyor. İşte o kriterler:

Gelir koşulunun uygun olması,

Bakıma muhtaçlığın bulunması,

Ağır engelli olduğunu gösteren sağlık kurulu raporunun olması.

Evde bakım yardımı kapsamında, engelli kişi de dahil hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünerek hesaplanıyor.

Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının yer aldığı bölgedeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa 'İlçe Müdürlüklerine' başvuruda bulunması gerekiyor.

10 Ocak evde bakım parası yattı mı?

'10 Ocak evde bakım parası yattı mı?' sorusunun yanıtı sık sık araştırılıyor. 10 Ocak evde bakım parası henüz hesaplara yatmadı.

Evde bakım parası, her ayın 15'inde il il hesaplara yatırılmaya başlanıyor.
Evde bakım maaşı kaç lira 2023?
Evde bakım maaşına da yeni yıl ile birlikte zam geldi. Evde bakım maaşı 2022'de 3 bin 336 Türk Lirası olarak ödeniyordu.

Yeni yıl zammıyla evde bakım parası 4 bin 337 Türk Lirası'na yükseldi.