EYT Başvuruları Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? EYT’ye Kimler Başvuru Yapabilir?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak bilinen ve uzun süredir gündemde olan tasarı sonunda netleşti. Milyonlarca emekli artık gün sayıyor. Düzenlemeden kamu çalışanları ve memurlar yararlanacak. 2 milyondan fazla kişilin faydalanacağı EYT kapsamında her hangi bir yaş sınırı uygulanmayacak. Kimler EYT başvurusunda bulunacak? Başvurular nasıl yapılacak? Başvuru yaparken hangi şartlar aranıyor? Süreçteki son durum ne?

EYT Başvuruları Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? EYT’ye Kimler Başvuru Yapabilir?

Bankahaberi.com Özel Haber

EYT’de yaşanan son dakika gelişmeleri milyonlarca kişi tarafından yakından takip ediliyor. EYT’li olanların maaşları da normal emekliler gibi hesaplanacak. Herkes kazanca ve prim gün sayısına göre maaşa sahip olacak. Yasa Meclis’te onaylanmasının ardından Resme Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş olacak. Yasadan SGK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı fark etmeksizin herkes faydalanacak. Tüm kesimin merak ettiği konu başvuru nasıl yapılacak? Kimler başvuruda bulunacak? Başvuruda aranan şartlar neler?

Eyt'de Düğümü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çözdü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3600 ek gösterge, sözleşmelilere kadro ve asgari ücret yaklaşımlarında olduğu gibi EYT de yaş şartını ortadan kaldırarak konu ile ilgili düğümü çözmüş oldu. Teknik konularda Çalışma ve Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bütçe konusunda ise Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati çalışmaları tamamladı.

EYT düzenlemesi, 8 Eylül 1999 tarihinden öncesi sigorta girişi olanları kapsıyor. Bu sayının 5 milyondan fazla olduğu açıklandı. İlk planda SGK erkeklerde 25 yıllık sigorta süresini ve 5000 gün primi, kadınlar da ise 5 000 gün prim ve 20 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olanlar emekli olabilecek.

4B diğer adı ile BAĞ-KUR, 4C diğer adı ile Emekli Sandığı sistemine tabi olanlar, erkeklerde 9000 prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi gerekirken, kadınlarda ise 7 200 prim gün ile 20 yıllık sigortalılık süresi emeklilik hakkını getiriyor.

EYT ile ilgili yasanın çıkması ile bu şartları sağlayan yaklaşık 2 milyondan fazla kişi emekli olabilecek. Bu sayı her geçen gün artabilir. Bu kişiler yasanın yürürlüğe girdiği andan itibaren başvuru yapabilir.

Sigortalılık süresi ile prim gününü tamamlamayanlar kademe kademi şartlar sağlamaları halinde emekli olabilecek.